Małopolskie: kampania Myśl Zdrowo i III Małopolski Dzień Nerek

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2013 13:43

W sobotę (16 marca) w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum odbędzie się Małopolskie Forum Zdrowia - Myśl Zdrowo. Kampania Myśl Zdrowo to cykl wydarzeń upowszechniających promocję zdrowia, propagujących aktywność ruchową oraz zdrowy styl życia.

Małopolskie: kampania Myśl Zdrowo i III Małopolski Dzień Nerek

Podczas Forum w Krakowie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Badania ciśnienia tętniczego, wzroku, słuchu, tkanki tłuszczowej przeprowadzą np. studenci medycyny z organizacji IFMSA. Porad dietetycznych udzieli Pogotowie Dietetyczne (w ramach projektu Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - Synapsa 2.0.), a poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu sprawdzi Stowarzyszenie MANKO.

Uczestnicy Forum będą mogli ponadto skonsultować swoje wyniki badań z lekarzem nefrologiem oraz porozmawiać z członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, wydarzenie zbiega się bowiem z III Małopolskim Dniem Nerek. W jego organizację, podobnie jak w roku ubiegłym, włączą się Wojewódzkie Szpitale w Tarnowie i Nowym Sączu.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ będą się odbywały w sobotę badania i konsultacje lekarskie. W godzinach od 7.00 do 9.00 będzie można wykonać badania profilaktyczne (badanie moczu, morfologia, kreatynina we krwi, kwas moczowy czy poziom glukozy). Od godziny 9.00 zaplanowana jest prelekcja na temat "Przewlekłe choroby nerek oraz zagrożenia uszkodzenia nerek przy przebiegu cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego", a od godziny 10.00 - konsultacje lekarzy specjalistów. W niedzielę (17 marca) o godz. 10.30 odbędzie się spotkanie informacyjno-edukacyjne dotyczące przeszczepiania nerki od dawców rodzinnych "Czy mogę zostać dawcą nerki dla osoby bliskiej?" z udziałem pacjentów dializowanych. 

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu w poniedziałek (18 marca) w godzinach od 8.00 do 11.00 będzie można wykonać bezpłatne badania krwi i moczu, natomiast we wtorek (19 marca) od godziny 8:00 do 14:00 - skorzystać z konsultacji ze specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologiem i hipertensjologiem.

Patronat honorowy nad Małopolskim Forum Zdrowia - Myśl Zdrowo objęli: marszałek województwa małopolskiego, prezydent Miasta Krakowa, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii,  prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum