Małopolski sposób na walkę z rakiem

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2014 09:32

W części małopolskich aptek klienci otrzymują wydrukowane informacje na temat objawów nowotworów. Chodzi przede wszystkim o raka pęcherza moczowego, nerki, jelita, piersi, narządów rodnych, kości, płuc, krwi, trzustki, prostaty, żołądka i skóry.

Małopolski sposób na walkę z rakiem

- Naszym celem jest zwiększenie liczby osób, które rozpoczną leczenie we wczesnych stadiach, gwarantujących skuteczną terapię - podkreśla prof. Marek Pawlicki, z Centrum Onkologii w Krakowie, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dodaje, że ludzie często nie zdają sobie sprawy, iż dane zachowania ich organizmu wskazują na konieczność udania się do lekarza. Jeśli jednak nawet coś ich niepokoi, częstokroć zwlekają z wizytą u lekarza wiedząc, ile barier muszą pokonać, by dostać się do specjalisty i na badania diagnostyczne.

Na ulotce znajdą adresy przychodni onkologicznych. Jak wyjaśnia profesor, główną ideą przedsięwzięcia jest ominięcie przez pacjenta z niepokojącymi objawami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy, jego zdaniem, częstokroć nie są przygotowani do wstępnego rozpoznawania choroby nowotworowej. W konsekwencji chory zbyt późno trafia do onkologa, niejednokrotnie zaprzepaszczając szanse wyleczenia.

Przedsięwzięcie finansuje Fundacja Zdrowie i Opieka.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum