Małecka-Libera: w rozmowach z rządem nt. pandemii brakuje nam partnerstwa eksperckiego

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 09:51

Wielki chaos, który wdarł się w program szczepień, dowodzi tego, że program nie jest oparty o ekspertów medycznych. Epidemia to wielkie wyzwanie zdrowia publicznego. Nie możemy bazować tylko na politykach i przekazach rządowych - mówiła we wtorek (26 stycznia) tuż przed spotkaniem premiera z przedstawicielami opozycji ws. szczepień senator KO Beata Małecka Libera.

Małecka-Libera: w rozmowach z rządem nt. pandemii brakuje nam partnerstwa eksperckiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Często spotykam się z seniorami online. Najpierw pytali, czy szczepionka jest bezpieczna, bo ze strony rządu nie było jasności przekazu. Teraz pytają, w jaki sposób i kiedy mają otrzymać szczepionkę. Obrazki, które oglądaliśmy kilka dni temu, kiedy starsze osoby na mrozie, w kolejce, stały przed przychodniami, były zatrważające - oceniła Beata Małecka-Libera. 

Stwierdziła, że na zorganizowanie bezpiecznego szczepienia seniorów było kilka miesięcy.

- Na spotkaniu będę zadawała pytania głównie ze sfery bezpieczeństwa zdrowotnego. Będę pytała o nadzór farmaceutyczny, o to, dlaczego w ostatnich dniach został usunięty Główny Inspektor Farmaceutyczny, co nowego słychać u Głównego Inspektora Sanitarnego, którego nie mamy od dłuższego czasu i jest tylko pełniący obowiązki. To wszystko nie napawa mnie optymizmem - jako lekarza i specjalisty zdrowia publicznego - mówiła senator KO.

Małecka-Libera stwierdziła, że odnosi wrażenie, iż "wszystkie decyzje, które zapadają w kraju, nie są poparte badaniami epidemicznymi". - Zamiast wyprzedzać pewne sytuacje, reagujemy już po fakcie - mówiła.

- W ościennych krajach widzimy zwiększone restrykcje, mowa jest także o całkowitym zamknięciu Izraela. Na pewno taka decyzja została oparta na badaniach epidemicznych i na tym, że wirus mutuje. Różne kraje śledzą sytuację i wiedzą już, jaki typ zmutowanego wirusa występuje na ich terytorium. Pytanie, czy my wiemy. Kto śledzi ten przebieg ścieżki epidemicznej, gdzie jest nasz Instytut Zdrowia Publicznego (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny - red.)? - podkreślała senator. 

Oceniła, że to właśnie NIZP-PZH powinien być wiodącym ośrodkiem i to tam powinny zapadać wszystkie ustalenia, na podstawie których podejmowane będą decyzje gospodarcze. - W Polsce będziemy dyskutować o otwieraniu różnego rodzaju branż, ale nie wiemy, na podstawie czego te decyzje są podejmowane - skonstatowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze