Małecka-Libera: przesunięcie finansowania leków 75+ z budżetu do NFZ to złe rozwiązanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 16:44

Przekazanie z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia zadania finansowania darmowych leków dla osób 75+ może oznaczać, że nie będzie wystarczających środków na ten cel - poinformowała we wtorek (14 stycznia) senator Beata Małecka-Libera (KO).

Fot. materiały prasowe

- Dzisiaj mam informację dla naszych pacjentów 75 plus. Złą informację. Otóż w Wigilię pojawił się projekt ustawy okołobudżetowej, która zabiera finansowanie darmowych leków. Rząd powiedział: "ani złotówki więcej z budżetu na dofinansowanie leków 75 plus". Zadanie to zostało przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała na konferencji prasowej senator.

Postawiła też pytanie o efekty takiego posunięcia, szczególnie w sytuacji, gdy rząd zapewnia, że budżet w tym roku będzie zrównoważony. - Dlaczego, gdy mamy zrównoważony budżet zabiera się finansowanie leków dla seniorów i przenosi do NFZ - zapytała.

Przypomniała też "sztandarową obietnicę PiS" - darmowe leki dla seniorów 75+. W rzeczywistości od 2016 roku, gdy wprowadzono ustawę o refundacji leków dla seniorów - zdaniem senator - "nie wszystkie leki były darmowe, nie dla każdego pacjenta i nie każdy lekarz mógł je wypisywać".

Zaznaczyła, że do tej pory z budżetu na refundację leków dla tej grupy przeznaczano 860 mln zł z budżetu państwa, a w tej chwili to zadanie spocznie na Funduszu. - Jeżeli budżet państwa mówi "nie", to w takim razie to zadanie zostanie przypisane NFZ - powiedziała senator.

Pozostaje jednak jej zdaniem pytanie, czy na pewno NFZ ma na tyle środków, by sfinansować bezpłatne leki dla seniorów. Zauważyła dalej, że środki NFZ pochodzą ze składek Polaków. - To my wszyscy pracujemy na to, aby wzrastał ten budżet i aby świadczenia zdrowotne, które są finansowane z NFZ rokrocznie miały możliwość zwiększenia sfinansowania. Czy tak jest? No niestety nie - oświadczyła odwołując się do fatalnej sytuacji w służbie zdrowia.

- Wszyscy wiemy, jaka sytuacja jest na SOR-ach, w dostępności do lekarzy specjalistów, jakie są kolejki i jakie są również braki w refundacji leków - powiedziała Małecka-Libera wyjaśniając równocześnie, że teraz do tego wszystkiego dokłada się jeszcze Funduszowi finansowanie leków dla seniorów - 860 mln zł.

Z kolei uczestnicząca w konferencji prasowej senator Alicja Chybicka (KO) zaznaczyła, że seniorzy wymagają "opieki teraz i natychmiast". - Nie da się przesunąć podawania im leków na kolejne lata, kiedy to finasowanie ochrony zdrowia sięgnie 6 proc. PKB. To powinno być w tej chwili - powiedziała. Wyraziła również obawę, że środków pochodzących z NFZ na finansowanie darmowych leków dla seniorów 75+ nie wystarczy.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum