Maląg: ruszą mobilne punkty szczepień dla pensjonariuszy DPS-ów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 16:05

Mieszkańcy domów pomocy społecznej zostaną zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. Będą to mobilne punkty z POZ lub ze szpitala węzłowego - poinformowała w poniedziałek (11 stycznia) minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że chęć zaszczepienia wyraziło do tej pory 70 proc. pensjonariuszy.

Maląg: ruszą mobilne punkty szczepień dla pensjonariuszy DPS-ów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera przypomniała, że od początku epidemii koronawirusa priorytetem rządu było wprowadzenie instrumentów, które miały zminimalizować skutki zakażeń.

Zwróciła uwagę, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje COVID-19. Dlatego - jak dodała - rządowe rozwiązania miały na celu zabezpieczanie bieżącego funkcjonowania DPS-ów m.in. dostarczenie niezbędnego sprzętu ochronnego. Maląg poinformowała, że na ten cel rząd przeznaczył ponad 600 mln zł.

Minister rodziny wskazała, że obecnie jesteśmy na etapie Narodowego Programu Szczepień. Przypomniała, że w tzw. etapie zero uprawnieni do szczepienia są m.in. pracownicy DPS-ów. - 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni - przekazała Maląg.

Jak podała, mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. - Będą to mobilne punkty - zarówno POZ, które opiekują się danym DPS, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego - podkreśliła.

Na koniec minister zachęciła do szczepienia się przeciw COVID-19. - Musimy być odpowiedzialni - dodała.

Karolina Kropiwiec (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze