×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Mądrala: dobra zmiana w ochronie zdrowia to analiza danych i przejrzystość, a nie konflikty

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia10 września 2019 10:13Aktualizacja: 10 września 2019 10:20

Kluczem do wprowadzenia dobrych zmian jest analiza danych i wyciąganie z nich wniosków. Portal z danymi utworzony przez NFZ zawiera zbiór nieistotny z punktu widzenia poważnych reform systemowych, a pytania kierowane do NFZ o przekazanie wskaźników do analiz kończą się odmowami - wskazuje Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Mądrala: dobra zmiana w ochronie zdrowia to analiza danych i przejrzystość, a nie konflikty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Mądrali to przeczy deklarowanej polityce otwartości. "(...) Czy pytania są niewygodne, czy odpowiedzi mogłyby szokować analityków i opinię publiczną?" - zastanawia się i dodaje, że w Polsce rządzi polityka tzw. kota w worku - zmiany przeprowadza się bez odpowiednich analiz i symulacji ewentualnych skutków.

Mądrala tłumaczy, że w rozumieniu największej organizacji pracodawców „mądra zmiana" to taka, która przed skonstruowaniem przepisów ma określony cel, następnie dobierane są optymalne rozwiązania z zaangażowaniem interesariuszy, a później w określonych cyklach przygotowywane są sprawozdania i ewaluacja.

"Niestety, kończąca się kadencja dowiodła, że w ochronie zdrowia rządzą emocje, strajki (nawet jeśli słuszne) oraz brak długookresowego myślenia" - pisze Andrzej Mądrala w "Rzeczpospolitej".

Konstatuje, że na razie żadna partia nie przedstawiła kompleksowej strategii na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia. "Pojawiają się wyrywkowe pomysły bez wskazania sposobu, jak je zrealizować, oraz zasobów, jakimi mają one być osiągnięte. Należy tylko liczyć, że całościowe programy jeszcze poznamy i będą one oparte na analizach, a nie wymuszone przez pogarszającą się sytuację poszczególnych podmiotów" - czytamy.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze