Mądrala: dobra zmiana w ochronie zdrowia to analiza danych i przejrzystość, a nie konflikty
Kluczem do wprowadzenia dobrych zmian jest analiza danych i wyciąganie z nich wniosków. Portal z danymi utworzony przez NFZ zawiera zbiór nieistotny z punktu widzenia poważnych reform systemowych, a pytania kierowane do NFZ o przekazanie wskaźników do analiz kończą się odmowami - wskazuje Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Według Mądrali to przeczy deklarowanej polityce otwartości. "(...) Czy pytania są niewygodne, czy odpowiedzi mogłyby szokować analityków i opinię publiczną?" - zastanawia się i dodaje, że w Polsce rządzi polityka tzw. kota w worku - zmiany przeprowadza się bez odpowiednich analiz i symulacji ewentualnych skutków.
Mądrala tłumaczy, że w rozumieniu największej organizacji pracodawców „mądra zmiana" to taka, która przed skonstruowaniem przepisów ma określony cel, następnie dobierane są optymalne rozwiązania z zaangażowaniem interesariuszy, a później w określonych cyklach przygotowywane są sprawozdania i ewaluacja.
"Niestety, kończąca się kadencja dowiodła, że w ochronie zdrowia rządzą emocje, strajki (nawet jeśli słuszne) oraz brak długookresowego myślenia" - pisze Andrzej Mądrala w "Rzeczpospolitej".
Konstatuje, że na razie żadna partia nie przedstawiła kompleksowej strategii na uzdrowienie systemu ochrony zdrowia. "Pojawiają się wyrywkowe pomysły bez wskazania sposobu, jak je zrealizować, oraz zasobów, jakimi mają one być osiągnięte. Należy tylko liczyć, że całościowe programy jeszcze poznamy i będą one oparte na analizach, a nie wymuszone przez pogarszającą się sytuację poszczególnych podmiotów" - czytamy.
Więcej: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)