Maciej Hamankiewicz: narasta frustracja wśród lekarzy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2013 12:46

Wprowadzono pakiet wadliwych ustaw, których realizacja uwidacznia beznadziejność sytuacji. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w poszczególnych jednostkach ochrony zdrowia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zapytany o nastroje w środowisku lekarzy przed zapowiadanymi na wrzesień protestami związkowców.

Maciej Hamankiewicz: narasta frustracja wśród lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek Zdrowia: - Związkowcy zapowiadają, że od 11 do 14 września zorganizują protesty, które zakończy wielka antyrządowa manifestacja. Mają protestować m.in. przed gmachem Ministerstwa Zdrowia. Jakie są obecnie nastroje w środowisku lekarzy?

Maciej Hamankiwicz: - Od wielu miesięcy lekarze dostrzegają gwałtownie pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia. Wprowadzono pakiet wadliwych ustaw, których realizacja uwidacznia beznadziejność sytuacji. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w poszczególnych jednostkach ochrony zdrowia. Widzą to również pacjenci, następuje niebywała solidaryzacja samorządu zawodowego i organizacji pacjenckich. Rozdźwięk między możliwościami a potrzebami sprawia, że narasta frustracja wśród lekarzy nie mogących udzielić pomocy potrzebującym.

- Czy NRL zajmie stanowisko w sprawie protestów? Jeśli tak, to co zaleci lekarzom?

- NRL na każdym swoim posiedzeniu analizuje aktualną sytuację w ochronie zdrowia. Społeczny protest w najważniejszej dziedzinie życia jaką jest zdrowie na pewno nie pozostanie bez echa. NRL stoi zawsze w obronie pacjenta służąc lekarzowi. Mottem mijającej kadencji jest ”medicos juvans aegrotis servit”, czyli pomagając lekarzom służymy chorym.

Lekarze wielokrotnie w ostatnich kilkunastu latach zmuszeni brakiem reakcji władz, również podejmowali protesty na ulicach Warszawy. Protestowali przeciwko rządzącym z różnych ugrupowań politycznych. Zazwyczaj gdy politycy starają się zdobyć władzę, obiecują zdrowie i pomyślność, a po jej zdobyciu pogłębiają chaos, zapominają o obietnicach.

- Co Pana zdaniem przynosi lepszy skutek, jeśli chodzi o realizację postulatów: permanentne negocjowanie i wymiana korespondencji z władzami, czy postawienie sprawy na ostrzu noża, jak zapowiadają związkowcy?

- Samorząd zawodowy permanentnie negocjuje, apeluje, pisze listy, zwraca uwagę, zabiega o lepsze rozwiązania. Dzięki naszym interwencjom pewne złagodzenie surowych aktów prawnych było widoczne. Niestety w stopniu niezadowalającym. Stąd reakcja związków zawodowych, które przechodzą do rozwiązań bardziej radykalnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze