Maciej Hamankiewicz: Arłukowicz zrobił z lekarzy biurokratów

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2015 21:49

Jestem oburzony uzasadnieniem premier Kopacz w sprawie dymisji Bartosza Arłukowicza. Odwołanie go z powodu afery podsłuchowej, z którą, jak się wydaje, niewiele miał wspólnego, jest zdumiewające - mówi nam Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Maciej Hamankiewicz: Arłukowicz zrobił z lekarzy biurokratów
Maciej Hamankiewicz Fot. Archiwum RZ

Jego zdaniem istnieje wiele realnych powodów, za które Arłukowicz powinien rozstać się z ministerialnym fotelem.

Hamankiewicz zwraca uwagę, że minister nie przygotował Radzie Ministrów sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, wyrobów medycznych i produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

- Postępując w ten sposób uchylał się od publicznej dyskusji na temat pieniędzy, które powinny być przeznaczone w całości na zaspokojenie potrzeb lekowych polskich chorych. Ustawa refundacyjna wprowadziła rewolucyjne zmiany w zakresie sposobu finansowania i organizacji procesu wystawiania recept na leki refundowane. Były one powszechnie krytykowane - mówi nam Hamankiewicz.

- Wobec braku realizacji ustawowego obowiązku przedstawienia Sejmowi sprawozdania z realizacji ustawy oraz niewykorzystania przez NFZ środków przeznaczanych w budżecie na refundację leków, należy postawić pytanie, co stało się z kwotą w wysokości 3,7 mld zł i czy przepisy ustawy refundacyjnej mówiące o przeznaczeniu zaoszczędzonych pieniędzy na finansowanie nowych leków są realizowane. To takie zaniedbania powinny być powodem odwołania Arłukowicza - dodaje.

Hamankiewicz zwraca uwagę, że minister "siał nienawiść" między lekarzami a pacjentami . - Próbował wszystkim wmówić, że system jest dobry, ale nie działa z powodu złych lekarzy. Zresztą od początku swoich rządów minister nie próbował komunikować się z lekarzami, nie był zainteresowany rozmową z samorządem lekarskim - zaznaczył prezes NRL.

- Kolejnym powodem, za który powinien być odwołany jest fakt, że zrobił z lekarzy biurokratów - dodał Maciej Hamankiewicz, który nie ukrywa, że w opinii lekarzy Arłukowicz był jednym z najgorszych ministrów zdrowia po 1989 r. w Polsce.

Czyt. Minister zdrowia podał się do dymisji

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum