MZ zwiększy liczbę łóżek covidowych. Kraska: nie chcemy, żeby bufor był za duży

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia04 listopada 2021 14:30

- Robimy to w sposób elastyczny, ponieważ nie chcemy, aby ten bufor wolnych łóżek nie był za duży, bo wiemy, że Polacy chorują także na inne schorzenia niż na COVID-19 - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapowiadając zwiększenie liczby łóżek covidowych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada zwiększenie liczby łóżek covidowych Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. 4 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 15 tys. nowych przypadków
  • Resort zdrowia zapowiada zwiększenie liczby łóżek covidowych
  • - Codziennie widzimy wzrost zakażeń koronawirusem, co generuje liczbę osób, które trafiają do szpitali - przyznaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Szpitale tymczasowe. MZ zapowiada  zwiększenie liczby łóżek covidowych

- Codziennie widzimy wzrost zakażeń koronawirusem, co generuje liczbę osób, które trafiają do szpitali. Na tę chwilę mamy przygotowaną bazę na poziomie ponad 13 tys. łóżek covidowych, ale zwiększamy ją do mniej więcej około 20 tys. - zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Robimy to w sposób elastyczny, ponieważ nie chcemy, aby ten bufor wolnych łóżek stosunkowo nie był za duży, bo wiemy, że Polacy chorują także na inne schorzenia niż na COVID-19 - dodaje.

Jak wyliczył wiceminister, w tej chwili w Polsce uruchomionych jest 18 szpitali tymczasowych, a w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych tego typu placówek.

- W tym tygodniu, w piątek zostanie uruchomiony szpital w Warszawie na Okęciu, który ma 270 łóżek, z czego 31 to respiratorowe. Będzie on szpitalem buforowym nie tylko dla Warszawy, ale głównie dla mieszkańców Mazowsza, bo widzimy, że to nie mieszkańcy Warszawy, a powiatów sąsiednich trafiają do szpitali w stolicy - przyznaje Kraska.

- Tak jak to miało miejsc w poprzednich falach, monitorujemy też sytuację w państwowym ratownictwie medycznym. Chcemy, aby koordynatorzy przewozów tzw. covidowych monitorowali miejsca, gdzie taki pacjent ma trafić. Ciągle działa system o przekazywaniu informacji o wolnych łóżkach covidowych do koordynatora przewozów covidowych. Także wojewodowie, jeżeli będzie taka potrzeba, mogą zwiększyć liczbę zespołów ratownictwa medycznego, aby ten czas dotarcia do pacjentów potrzebujących był zdecydowanie krótszy - dodał minister.

Czytaj: Koronawirus. 4 listopada gwałtowny wzrost zakażeń i zgonów. Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia

Sprawdź: Kolejka karetek przed SOR-em. "Gdzie jest strategia rządu do walki z pandemią?"

Kraska: do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci

W trakcie czwartkowego, 4 listopada, briefingu prasowego Waldemar Kraska zwrócił uwagę, że coraz więcej osób trafiających do szpitali, to pacjenci młodsi niż miało to miejsce w poprzednich falach pandemii.

- W trakcie 4 fali koronawirusa widzimy, że zdecydowanie obniżył się wiek osób, które trafiają do szpitali. Są to osoby zdecydowanie młodsze niż w poprzednich falach. Dlatego ciągle apelujemy, aby te osoby, które mogą się szczepić z tego przedziału, który najczęściej trafia do szpitali, czyli między 20. a 50. rokiem życia, się zaszczepiły. To jest naprawdę ostatni dzwonek, kiedy takiego szczepienia powinniśmy dokonać, aby ustrzec się przed zachorowaniem - podkreśla.

- Wariant Delta, który w tej chwili zdecydowanie dominuje w naszym kraju, powoduje, że od momentu zakażenia do wystąpienia objawów jest zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku poprzedniej mutacji. Dlatego pacjenci czasem przeoczają ten moment, kiedy już powinni się skontaktować ze swoim lekarzem, ze szpitalnym oddziałem ratunkowym - tłumaczy.

- Myślę, że jeżeli będziemy dalej postępować w sposób rozsądny, czyli będziemy zakładać maseczkę, będziemy przestrzegali dystansu, używali środków dezynfekcji, jesteśmy w stanie opanować tę 4 falę - zakończył wiceminister kończy minister.

Czytaj: Niedzielski zapowiada kontrole przy wejściu do galerii handlowych. Obostrzenia? 5 listopada posiedzenie sztabu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum