MZ zmienia przepisy. Od 30 września po pierwszej dawce za granicą, druga możliwa w Polsce

Autor: oprac. IB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia29 września 2021 12:53

Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy. Od 30 września osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciwko Covid-19 poza granicami Polski, będą mogły kontynuować szczepienia w kraju. Jest już projekt rozporządzenia.

Nowe przepisy mają wejść w życie 30 września Fot. Shutterstock
  • Z dniem 30 września ma wejść w życie nowela rozporządzenia ministra zdrowia ws. metody zapobiegania COVID-19
  • Wprowadzono w niej możliwość kontynuacji szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki dopuszczonej do obrotu w UE, poza terytorium Polski
  • Muszą one przedstawić oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID
  • To rozwiązanie umożliwia rejestrację szczepienia wykonanego za granicą i uprawnia osoby, które dotychczas nie spełniały wymogu, do otrzymania certyfikatu

MZ zmienia przepisy ws. szczepień

W projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19 wprowadzono możliwość kontynuacji szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki dopuszczonej do obrotu w Unii Europejskiej, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj również: MZ zmienił przepisy ws. trzeciej dawki. Dłuższa lista uprawnionych

Jakie dokumenty trzeba przedstawić w punkcie szczepień?

Jak czytamy w uzasadnieniu, osoba, która ma przystąpić do takiego szczepienia, musi przedstawić podmiotowi przeprowadzającemu szczepienia w Polsce, oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.

Musi także przedstawić tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Sprawdź: Nowe obostrzenia covidowe. Rozporządzenie opublikowane. Wchodzi 30 września

"To możliwość rejestracji szczepienia wykonanego za granicą"

Dane dotyczące szczepień będą wprowadzane do Karty Szczepień określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849), prowadzonej w postaci elektronicznej w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666, z późn. zm.).

Projekt rozporządzenia ze względu na trwający stan epidemii COVID-19, wymaga pilnego wejścia w życie, tj. z dniem 30 września 2021 r.

Autorzy projektu przekonują, że będzie on miał korzystny wpływ na rodzinę, obywateli, w tym osoby starsze i niepełnosprawne, oraz gospodarstwa domowe, ponieważ umożliwi rejestrację szczepienia wykonanego za granicą i uprawni osoby, które dotychczas nie spełniały wymogu do otrzymania certyfikatu.

Projekt przewiduje bowiem zalegalizowanie rozwiązań systemowych dla osób, które dotychczas nie były włączone do bazy szczepień.

Sprawdź: 29 września rekord nowych zakażeń. Niedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali

Rzecznik MZ: pod koniec października ok. 5 tys. zakażeń dziennie

Rząd za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. Dwie instytucje zostaną połączone

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum