MZ: zarządzenie ws. powołania Zespołu do spraw zakupu szczepionki na COVID-19

Autor: Dziennik Urzędowy MZ/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2020 12:25

W środę (19 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia opublikowało zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw zakupu szczepionki na COVID-19, który jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.

MZ: zarządzenie ws. powołania Zespołu do spraw zakupu szczepionki na COVID-19
Zespół będzie miał za zadanie monitorowanie sytuacji międzynarodowej w przedmiocie dostępności szczepionki albo szczepionek. Fot. Archiwum

Zadaniem Zespołu będzie m.in. dokonanie oceny zasadności zakupu przez Rzeczpospolitą Polską poszczególnych szczepionek przeciwko chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, dokonanie ewaluacji potencjalnych potrzeb i możliwości w zakresie zakupu szczepionki, albo szczepionek w szczególności pod kątem docelowej populacji do zaszczepienia, z uwzględnieniem jej liczebności i gradacji priorytetów w zakresie szczepienia poszczególnych grup społecznych.

Zespół będzie miał za zadanie monitorowanie sytuacji międzynarodowej w przedmiocie dostępności szczepionki albo szczepionek w aspekcie procedur dopuszczania do obrotu oraz faktycznej dostępności rynkowej, opracowanie rekomendacji dotyczących wykonania porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19, w zakresie obliczenia zapotrzebowania na szczepionkę w ramach poszczególnych umów oraz zasadności odstąpienia od poszczególnych umów.

Zespół będzie przedstawiał, w formie raportu, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w celu akceptacji

W skład Zespołu wejdą przewodniczący - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedzialny za kwestie związane z problematyką lekową, zastępca przewodniczącego - dyrektor albo zastępca dyrektora w Departamencie Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia.

Członkami zespołu będą przedstawiciele komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia a także przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego, przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przedstawiciel Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przedstawiciel Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, przedstawiciel prezesa NFZ, przedstawiciel dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, przedstawiciel Ministerstwa Finansów, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych a także przewodniczący Zespołu do spraw Szczepień.

Więcej: dziennikmz.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum