MZ zapowiada: rekomendacje dla osób powracających z Włoch jeszcze w poniedziałek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2020 13:43

Obraduje zespół roboczy złożony z przedstawicieli resortu zdrowia, MSZ, służb lotniska Chopina, epidemiologów i ekspertów ds. chorób zakaźnych w sprawie wypracowania rekomendacji dla osób wracających z Włoch w świetle doniesień o zarażeniach koronawirusem SARS-Cov-2 - poinformował PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rekomendacje zostaną przedstawione w najbliższych godzinach Fot. PTWP

- Rekomendacje przedstawimy jeszcze w poniedziałek (24 lutego) - zapowiedział rzecznik.

Andrusiewicz podkreślił, że osoby wracające z Włoch nie powinny ulegać panice i przede wszystkim obserwować swój stan zdrowia. Zwrócił uwagę na to, że sytuacja zagrożenia występuje na razie w dwóch regionach Włoch: w Lombardii i w Wenecji Euganejskiej. - Odróżnijmy Włochy północne, gdzie mamy do czynienia z ogniskami zarażenia wirusem, od Włoch południowych, gdzie go nie ma - stwierdził rzecznik.

- Wstępne zalecenie w związku z sytuacją epidemiologiczną w północnych Włoszech jest takie, by osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, skontaktowały się z Państwową Inspekcją Sanitarną - mówił w TVN24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister przypomniał też, o podstawowym zaleceniu Głównego Inspektora Sanitarnego, wydanym w niedzielę, aby wstrzymać się z wyjazdami do Włoch.

Osobom wracającym z pozostałych terenów ministerstwo rekomenduje samoocenę. Kraska zaznaczył, że jeśli występują u nich niepokojące objawy, to również powinny skontaktować z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Dotąd we Włoszech stwierdzono prawie 200 przypadków zachorowań, z czego 165 pochodzi z Lombardii. Drugi postawiony w stan czerwonego alertu region to Wenecja Euganejska. We Włoszech w wyniku zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 zmarły cztery osoby. Na razie nie udało się ustalić źródła zakażenia.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum