MZ zapowiada kolejną debatę z cyklu "Wspólnie dla Zdrowia"

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2019 14:25

Najbliższa konferencja z cyklu debat "Wspólnie dla Zdrowia" odbędzie się 8 maja w Białymstoku. Eksperci będą dyskutować o rozwoju rynku biotechnologii w Polsce oraz wykorzystaniu digitalizacji dla poprawy efektywności systemu ochrony zdrowia.

MZ zapowiada kolejną debatę z cyklu "Wspólnie dla Zdrowia"
Na zdjęciu: debata z cyklu "Wspólnie dla Zdrowia" Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Badania biotechnologiczne prowadzące do powstania nowych leków i nowych form terapii są zwykle długotrwałe, obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, a przez to stają się bardzo kosztowne - podkreśla prof. Marcin Moniuszko z UMB.

Podczas debaty specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy wysiłki polskich naukowców i polskich firm biotechnologicznych dają nadzieję na powstanie nowych form terapii, które mogłyby znaleźć kliniczne zastosowanie w Polsce i zagranicą. Jednym z tematów poruszanych na konferencji będą również kwestie zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania badań i wdrożeń oraz identyfikacji obszarów, w których powinna rozwijać się polska biotechnologia.

Pełniący obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński zauważa, że w ostatnim czasie słowo innowacja, zwłaszcza w opiece zdrowotnej, mocno się zdewaluowało. W kolejnej sesji eksperci będą zastanawiać się nad odpowiednią definicją, a także postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakie innowacje należy inwestować.

Celem debaty "Wspólnie dla Zdrowia" jest wypracowanie systemu, który zrównoważy potrzeby społeczne z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa oraz zaangażowaniem kapitału społecznego. Chodzi o wskazanie, w jaki sposób rosnące, ale wciąż ograniczone nakłady na zdrowie, wydawać najbardziej efektywnie - jak dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć ich życie w dobrym zdrowiu, obniżyć zachorowalność i poprawić skuteczność leczenia.

Więcej: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum