MZ zapowiada działania chroniące dzieci i młodzież przed e-papierosami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2014 18:22

Ministerstwo Zdrowia przedstawi nowelizację ustawy tytoniowej, w której zaproponuje m.in. mechanizmy chroniące dzieci i młodzież przed e-papierosami - zapowiedział wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, który w czwartek (13 marca) w Sejmie odpowiadał na pytania posłów w tej sprawie.

Jak poinformował wiceminister, szacuje się, że ok. 3 proc. Polaków używa e-papierosów, co oznacza, że nasz rynek wynosi ok. 1,2 mln - 1,3 mln tych produktów.

Podkreślił, że choć nie ma badań mówiących o tym, że używanie e-papierosów będzie miało działanie rakotwórcze, wiadomo, że nie emitują one substancji smolistych, ale emitują inne substancje.

- Nie wiemy, jaki będzie ich wpływ na organizm ludzki, który będzie eksponowany na te toksyny przez 20-30 lat. Na pewno wiemy, że zawierają one nikotynę, która jest znaną neurotoksyną i ma olbrzymi potencjał uzależniający. Nie ulega zatem wątpliwości, że dzieci i młodzież, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, należy chronić prze wpływem tych toksyn - zaznaczył Radziewicz-Winnicki.

Wiceminister wskazał, iż emitowanie przez użytkowników e-papierosów w wydychanym do środowiska powietrzu niepochłoniętej przez płuca nikotyny oraz innych substancji utrzymuje się w pomieszczeniach na poziomie, który może być szkodliwy.

Jak podkreślił, projekt nowelizacji będzie formalnie przyjęty, gdy będzie znany ostateczny kształt unijnej dyrektywy regulującej te kwestie - tzw. dyrektywy tytoniowej. Ma ona wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum