MZ zapewnia, że rząd priorytetowo traktuje wydatki na służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2017 15:02

Rząd priorytetowo traktuje zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia; przeznaczono na to m.in. 3 mld zł z nadwyżki budżetowej - oświadczył w poniedziałek (9 października) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

MZ zapewnia, że rząd priorytetowo traktuje wydatki na służbę zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia przedstawia w Sejmie informację nt. działań resortu, które m.in. mają poprawić sytuację finansową lekarzy rezydentów oraz informację ws. prowadzonego przez nich protestu głodowego. Protest od ośmiu dni trwa w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Prowadzi go ok. 20 lekarzy rezydentów; domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Radziwiłł, odnosząc się postulatu zwiększenia nakładów państwa na ochronę zdrowia przypomniał, że w tym roku na ten cel przekazanych będzie ok. 88 mld zł. - Również w pewnym sensie bezpośrednio widać jak rząd traktuje priorytetowo służbę zdrowia. W ostatnich tygodniach czy miesiącach, kiedy okazało się, że w budżecie państwa jest ok. 5 mld zł nadwyżki, 3 mld zł zostało dedykowane ochronie zdrowia" - powiedział Radziwiłł.

- To świadczy jak poważnie rząd traktuje tego typu wydatki, to nie jest tylko kwestia mówienia, ale także robienia - dodał.

Dodał, że w pewnym sensie to jak priorytetowo rząd traktuje zwiększanie zarobków w obszarze personelu jest to, co się dzieje z pielęgniarkami.

- Poprzedni rząd podpisał z pielęgniarkami tuż przed wyborami porozumienie, ale to ten rząd regularnie wywiązuje się z tego zobowiązania i pielęgniarki już w tym roku zarabiają już o 1200 zł więcej niż w roku 2015 r.- mówił Radziwiłł.

Szef resortu zdrowia dodał, że cały szereg przedsięwzięć dotyczących podyplomowego kształcenia lekarzy ma "charakter nie zapowiedzi, nie pomysłów do rozważenia, tylko konkretów". Jako przykład podał przywrócenie stażu podyplomowego. - To jest niewątpliwie sukces - dodał

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze