MZ zapewnia: są środki na zwiększenie kontraktowania rehabilitacji niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2018 16:25

Środki na zapewnienie nielimitowanej rehabilitacji osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, co ma nastąpić od lipca na mocy uchwalonej w związku z protestem w Sejmie ustawy, są zabezpieczone - zapewnia szef MZ Łukasz Szumowski.

- Są zabezpieczone środki, by zwiększyć kontraktowanie rehabilitacji w ośrodkach, które już mają kontrakt oraz podpisać nowe kontrakty w obszarach tzw. białych plam - mówił minister Szumowski. Fot. Archiwum

Ustawa wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Regulacja stanowi, że zniesione zostaną limity finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

- Od lipca wejdzie pełen dostęp do świadczeń zagwarantowanych przez ustawę - zapewnił w czwartek (7 czerwca) minister Szumowski.

- Wystąpiliśmy o zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia; są zabezpieczone środki, by zwiększyć kontraktowanie rehabilitacji w ośrodkach, które już mają kontrakt oraz podpisać nowe kontrakty w obszarach tzw. białych plam. To na pewno będzie gotowe na pierwszego lipca - dodał.

Ustawa przewiduje też m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (jak wózki inwalidzkie, cewniki, ortezy). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.

Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. Zdaniem autorów ustawy (posłów PiS), przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum