Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 12-01-2011 11:35

MZ: wystarczy środków na przekształcenia szpitali

Przekształcenia szpitali oznaczają konieczność spłaty 10 mld zł długów, które ciążą na lecznicach. W opinii marszałków województw 1,4 mld zł, które rząd zamierza wydać na ten cel rząd, to za mało. Resort zdrowia uspokaja: wystarczy.

Rząd na pomoc dla szpitali przekształcanych w spółki chce przeznaczyć 1,4 mld zł. Jeśli samorządy nie zdecydują się na komercjalizację, będą musiały same spłacać długi swoich lecznic – wynika z projektu ustawy o działalności leczniczej.

Marszałkowie województw podkreślają, że środki przygotowane na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia są niewystarczające. W samym województwie śląskim długi szpitali wynoszą ok. 750 mln zł, czyli ponad połowę rocznego budżetu województwa.

Na łamach Gazety Wyborczej, wiceminister zdrowia Jakub Szulc uspokaja, że pieniędzy na przekształcenie szpitali w spółki jest dosyć. Podkreśla, że kwota ma wystarczyć przede wszystkim na tzw. publiczno-prawne zobowiązania przy założeniu, że skomercjalizowanych będzie 40 proc. placówek. Deklaruje, że jeśli będzie więcej chętnych, resort zdrowia poszuka dodatkowych funduszy.

Więcej: www.gazeta.pl