MZ: wykonanie badań profilaktycznych w POZ jest na poziomie blisko 90 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2014 20:33

Jeden z najważniejszych elementów w opiece pediatrycznej to profilaktyka. Wykonanie badań profilaktycznych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest na poziomie prawie 90 proc. - poinformował posłów wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

W czwartek (13 marca) sejmowa Komisja Zdrowia wysłuchała informacji resortu zdrowia pt. "Stan zdrowia oraz opieka pediatryczna i specjalistyczna nad dziećmi i młodzieżą (w tym bilanse zdrowia, dostęp do porad specjalistów, opieka nad dziećmi o szczególnych potrzebach zdrowotnych np. przewlekle chorymi)".

Sopliński przypomniał, że resort zwiększył częstotliwość tzw. bilansów i badań przesiewowych. Poinformował, że wykonanie badań profilaktycznych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wynosi prawie 90 proc., natomiast badania profilaktyczne uczniów - w rocznikach młodszych prawie 99 proc., a w szkołach ponadpodstawowych - ok. 80-90 proc.

Wiceminister dodał, że w badaniach bilansowych szczególną uwagę zwraca się na szczepienia, zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce mamy dobrą wyszczepialność - ok. 99 proc.

Z oceną resortu zdrowia nie zgodziła się prof. Alicja Chybicka, senator, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jej zdaniem dane dotyczące profilaktyki są znacznie mniej optymistyczne niż przedstawiło ministerstwo. Z badań przeprowadzonych przez PTP wynika, ze ponad 90 proc. dzieci ma próchnicę, ponad 40 proc. wady postawy, które nie są leczone, dzieci mają nierozpoznane wady serca, alergie i wiele innych schorzeń. Jej zdaniem przynajmniej raz w roku każde zdrowe dziecko powinno być zbadane przez lekarza.

Prof. Chybicka wskazała, że także wskaźniki dotyczące wyszczepialności są coraz niższe. Jej zdaniem tzw. ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę i zniechęcają do szczepień coraz większą liczbę rodziców. Przypomniała, że w Polsce obowiązują dwa kalendarze szczepień - obowiązkowy i uzupełniający, przy czym - jak podkreśliła - wyszczepialność z kalendarza uzupełniającego wynosi 5-10 proc.

Prezes PTP zaznaczyła, że do szpitali pediatrycznych trafia mnóstwo dzieci, które kierowane są tam niepotrzebnie. Jak dodała, niektórzy dyrektorzy szpitali oceniają, ze do izb przyjęć trafia ok. 75 proc. dzieci ze skierowaniami od lekarzy POZ z powodu takich dolegliwości jak gorączka lub kaszel.

Także prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, zwróciła uwagę, że co najmniej 30 proc. hospitalizacji dzieci jest nieuzasadnionych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum