MZ: wydano ponad 540 decyzji dotyczących funkcjonowania szpitali w czasie epidemii COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 16:16

Wojewodowie i Ministerstwo Zdrowia wydali ponad 540 decyzji administracyjnych dotyczących szpitali w związku z realizacją strategii walki z pandemią na jesień. Dzięki temu powstają trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego - wynika z komunikatu prasowego resortu zdrowia.

MZ: wydano ponad 540 decyzji dotyczących funkcjonowania szpitali w czasie epidemii COVID-19
Fot. archiwum

"Strategia związana ze zwalczaniem epidemii COVID-19 obowiązuje od dnia jej ogłoszenia. Obecnie, mówiąc w przenośni, dostrajamy nasz system ochrony zdrowia do kierunków działań wskazanych w strategii. Szczególnie istotne w tym kontekście jest przygotowanie do nowych zasad, w nowej jesiennej rzeczywistości, szpitali, na trzech poziomach ich funkcjonowania" - skomentował nowe rozwiązania minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do tej pory głównymi placówkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. Strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

"W sumie Ministerstwo Zdrowia wydało 89 decyzji administracyjnych dla szpitali, a wojewodowie - ponad 450. W przypadku szpitali działających jako spółki decyzję wydawało Ministerstwo Zdrowia, w przypadku pozostałych placówek - wojewodowie" - posumował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Wiceminister podkreślił, że szpitale są przygotowywane do jesiennej walki z koronawirusem. Dzięki - już wydanym decyzjom - w pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do II poziomu.

Zgodnie ze strategią na najwyższym, trzecim poziomie znalazło się 9 szpitali wielospecjalistycznych. Są w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.

Szpitalami wielospecjalistycznymi zaliczonymi do do trzeciego poziomu zabezpieczenia są:
• 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu,
• Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu,
• SPZOZ Puławy w Puławach,
• Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
• Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, • • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu,
• SPZOZ MSWiA w Białymstoku,
• Megrez sp. z o.o. w Tychach,
• Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu.

PAP - Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum