MZ/Rynek Zdrowia | 30-01-2017 18:23

MZ ws. projektu ustawy wprowadzającej sieć szpitali

Resort zdrowia po artykule pt. "Alternatywny pomysł na sieć szpitali" opublikowanym w Rzeczpospolitej wskazuje, że zgodnie z aktualnym projektem ustawy wykaz szpitali zakwalifikowanych do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) zostanie ogłoszony dla każdego województwa do 27 marca 2017 r.

Wykaz szpitali zakwalifikowanych do PSZ ma zostać ogłoszony do 27 marca Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że PSZ będzie funkcjonować od 1 lipca 2017 r. Podstawą stworzenia wykazów będą przepisy procedowanej obecnie ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego, określającego szczegółowe kryteria kwalifikacji do PSZ.

Projekt tego rozporządzenia zostanie przekazany do konsultacji publicznych po przyjęciu ustawy przez Sejm. Na obecnym etapie prac nie jest możliwe wskazanie, ani ile podmiotów leczniczych będzie miało zagwarantowane finansowanie w ramach sieci szpitali, ani też które lecznice nie wejdą do tzw. sieci szpitali.

Resort zaznacza, że w sieci PSZ znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych

"Po raz kolejny podkreślamy, że projekt przewiduje szczególny tryb włączania do sieci podmiotów, które powinny być nią objęte ze względu na konieczność zapewnienia pacjentom odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Podmioty lecznicze, które nie spełnią kryteriów określonych w rozporządzeniu, będą mogły zostać zakwalifikowane do sieci szpitali na podstawie decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ - po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia. Takie placówki jak Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach zostaną włączone do sieci szpitali. W sieci znajdą się również inne szpitale, które są szczególnie istotne dla zapewnienia leczenia pacjentom. Funkcjonowanie i stabilność finansowania takich placówek muszą być zapewnione właśnie ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów" - czytamy w komunikacie resortu. 

"Odnosząc się do stwierdzenia, że w sieci powinny znaleźć się szpitale wysokospecjalistyczne, które leczą pacjentów z rzadkimi i skomplikowanymi schorzeniami, wyjaśniamy, że taki rodzaj leczenia zapewniany jest przede wszystkim przez instytuty oraz szpitale kliniczne. Zostaną one wszystkie zakwalifikowane do PSZ (do poziomu szóstego)" - zapewnia MZ.

Więcej: www.mz.gov.pl