MZ ws. powołania Komisji do spraw Etyki w Ochronie Zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2013 18:02

Według Bartosza Arłukowicza Kodeks Etyki Lekarskiej "wymaga korekty". Minister zdrowia poinformował o powołaniu przy resorcie komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia, która miałaby rozpocząć debatę, jak budować wartości etyczne i moralne w zawodzie lekarza.

MZ ws. powołania Komisji do spraw Etyki w Ochronie Zdrowia

Zarządzenie ministra zdrowia ws. powołania Komisji ds. Etyki w Ochronie Zdrowia opublikowano w piątek (24 maja) po południu w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

- Chcę, abyśmy uczciwie porozmawiali o naszym środowisku - mówił szef resortu zdrowia. - Bycie lekarzem to nie jest wyłącznie czysta wiedza ekspercka (...), ale bycie lekarzem, to także rozumienie pacjenta. (...) Nie da się zbudować dobrego systemu bez dobrego rozumienia misji, jaką pełni lekarz - zaznaczył Arłukowicz. - Powinniśmy rozpocząć debatę wewnątrzśrodowiskową, jakimi wartościami środowisko lekarskie musi się kierować - dodał.

Minister podkreślił, że potrzebne jest wspólne wypracowanie rekomendacji, a następnie stosowanie ich w codziennej praktyce po, aby wszyscy lekarze mogli być przekonani, że dobrze leczą pacjentów. - I żeby pacjenci naprawdę mogli mieć do nas zaufanie - zaznaczył.

Według Arłukowicza dobry kodeks jest jak ostroga - pobudza do etycznej refleksji i etycznego działania. Minister liczy, że samorząd lekarski, który jest twórcą kodeksu, podejmie to wyzwanie i zaapelował do lekarzy o aktywną współpracę i zaangażowanie.

- Żaden system i żadne regulacje nie zastąpią odpowiedzialnego człowieka - ocenił minister.  Przypomniał, że w ostatnich miesiącach media relacjonowały historie chorych, którzy nie otrzymali na czas pomocy medycznej, co w niektórych przypadkach skończyło się tragicznie i podkreślił, że - tak jak opinia publiczna - nie może się z tym pogodzić.

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Arłukowicz podkreślał, że chce zapobiec temu, by kilka czy kilkanaście złych przykładów rzucało cień na całe środowisko. - W Polsce mamy naprawdę bardzo wielu lekarzy, którzy pracują ciężko, z pełnym oddaniem do pacjentów - dodał.

Komisja do spraw Etyki w Ochronie Zdrowia jest organem pomocniczym ministra zdrowia. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych.

Przewodniczącym komisji został wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. W jej skład weszli także m.in. prof. Barbara Chyrowicz (KUL), dr Dorota Karkowska (Uniwersytet Łódzki), prof. Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński), dr Joanna Różyńska, (Uniwersytet Warszawski), prof. Eleonora Zielińska (Uniwersytet Warszawski).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum