MZ ws. kontynuowania leczenia w ramach programów terapeutycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 18:35

Osoby zakwalifikowane do programów terapeutycznych, po wejściu w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej, będą kontynuować leczenie zgodnie z dotychczasowymi przepisami - zapisano w projekcie rozporządzenia MZ.

MZ ws. kontynuowania leczenia w ramach programów terapeutycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak już informowaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych przekazano do uzgodnień zewnętrznych 7 września. Termin zgłaszania uwag upływa 15 września 2011 roku.

1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy refundacyjnej, która m.in. zakłada, że minister zdrowia nie będzie w drodze rozporządzeń określał wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych. Świadczenia gwarantowane z tego zakresu w ramach tzw. programów lekowych mają być dostępne dla pacjentów na podstawie decyzji refundacyjnej.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ Artur Fałek powiedział, że zmiana dotyczy sposobu podejmowania decyzji refundacyjnej, a nie pacjentów. Podkreślił, że nadal będą oni mieli dostęp do leków. - Zakres leków dostępnych w ramach programów zostanie przeniesiony na przyszły rok. Są przepisy przejściowe także wobec chemioterapii niestandardowej - będzie ona kontynuowana w przypadku osób, które ją rozpoczęły - podkreślił.

Zaznaczył, że zasadniczo zmiana dotyczy przemysłu farmaceutycznego. Do tej pory o program wnioskowali konsultanci, natomiast zgodnie z nowymi przepisami "firma będzie wnioskowała o objęcie refundacją, a to, czy to będzie refundacja w aptekach czy w ramach programu - to rzecz wtórna" - wyjaśnił.

Podkreślił, że zmiany mają na celu uporządkowanie podejmowania decyzji refundacyjnych. - Mam nadzieję, że będzie ich więcej i leki będą szybciej włączane do refundacji - powiedział.

Ekspert rynku leków Paulina Kieszkowska-Knapik oceniła jednak, że "projekt rozporządzenia koszykowego, który zakłada, iż programy terapeutyczne przestaną istnieć, a zostaną zastąpione programami lekowymi, będzie trudny do wprowadzenia bez wyrwy w terapii pacjentów". - Do 1 stycznia zostało mało czasu, a nie rozpoczęły się jeszcze nawet negocjacje z producentami leków. Nie powstała jeszcze negocjująca Komisja Ekonomiczna - dodała.

W projekcie dodano także nowe substancje do programu terapeutycznego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B, a także do programu leczenia raka nerki. Wpisano też nowe świadczenie - program terapeutyczny leczenia zaawansowanego włókniakomięsaka skóry przy wykorzystaniu substancji imatynib.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze