×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

MZ wprowadza zmiany dotyczące realizacji pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. LISTA

Autor: oprac. WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 11:00Aktualizacja: 30 grudnia 2021 11:01

Psychiatria. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie ws. programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Zmiany dotyczą, m.in. liczby i kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny w tego rodzaju placówkach.

MZ wprowadza zmiany dotyczące realizacji pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. LISTA
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Krakowie FOT. PAP
 • Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 kwietnia 2018 r. ws. programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego została dokonana w oparciu o dotychczasowe doświadczenia dotyczące realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach pilotażu przez funkcjonujące centra - podaje resort zdrowia
 • Nowe rozporządzenie umożliwia - w określonych warunkach - funkcjonowanie także centrów zdrowia psychicznego udzielających świadczeń wyłącznie w warunkach ambulatoryjnych dziennych i środowiskowych
 • Cześć zmian w rozporządzeniu dotyczy także liczby i kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny w centrach zdrowia psychicznego

Zmiany dotyczące pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. LISTA

 • Zmiana w § 1 pkt 1 i 2 ma celu umożliwienie funkcjonowania także centrów zdrowia psychicznego udzielających świadczeń zdrowotnych wyłącznie w warunkach ambulatoryjnych dziennych i środowiskowych w przypadku, gdyby nie ograniczało to zaspokojenia potrzeb pacjentów zamieszkujących obszar działania centrum w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. - Umożliwienie przetestowania tego rozwiązania stanowi istotny element w procesie ewaluacji pilotażu i wypracowania docelowych rozwiązań systemowych po zakończeniu pilotażu - wyjaśnia MZ.
 • Resort zdrowia podkreśla, że zapewnienie dostępu do opieki stacjonarnej oraz pomocy doraźnej dla osób zamieszkujących „obszar działania centrum zdrowia psychicznego będzie zapewnione przez Fundusz na dotychczasowych zasadach”.
 • Zmiany zaproponowane w § 1 pkt 3 lit. a oraz b mają na celu dostosowanie przepisów § 16 zmienianego rozporządzenia do funkcjonowania centrów zdrowia psychicznego, o których mowa w § 7 ust. 2, w zakresie ustalania liczby i kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny w centrum zdrowia psychicznego, o którym mowa w § 7 ust. 2, oraz spełniania warunków realizacji świadczeń dotyczących osób wykonujących zawód medyczny dla ww. centrum zdrowia psychicznego.

Czytaj też: Jest nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia. 25 października skierowano je do ogłoszenia

 • Zmiana w § 1 pkt 3 lit. c ma na celu dostosowanie wskaźnika zatrudnienia personelu w podmiotach prowadzących centrum zdrowia psychicznego udzielające świadczeń psychiatrycznych w warunkach dziennych oraz ambulatoryjnych - psychiatrycznych i leczenia środowiskowego (domowego). Zmniejszenie wskaźnika zatrudnienia personelu jest uzasadnione wyłączeniem z ww. centrum zdrowia psychicznego personelu udzielającego świadczeń stacjonarnych i pomocy doraźnej.
 • Zmiana zaproponowana w § 1 pkt 4 projektu rozporządzenia ma na celu wyłączenie niektórych świadczeń opieki zdrowotnej, w których kwota ryczałtu na populację ulega pomniejszeniu przez Fundusz o wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych świadczeniobiorcom z tej populacji przez innych świadczeniodawców realizujących świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień lub umowy o realizację programu pilotażowego.
 • Wyłączenie wskazanych świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu dostosowanie zakresów świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez centra zdrowia psychicznego do posiadanych uprawnień i możliwości w związku z dotychczasowymi doświadczeniami podmiotów realizujących program pilotażowy.
 • Zmiana zaproponowana w § 1 pkt 5 projektu rozporządzenia jest bezpośrednio związana ze zmianą dokonaną w § 1 pkt 4 projektu rozporządzenia i jej celem jest wskazanie zakresów świadczeń opieki zdrowotnej, w których kwota ryczałtu na populację nie ulega pomniejszeniu o koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych przez świadczeniodawcę posiadającego umowę w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

Czytaj też: Na schizofrenię może chorować nawet 200 tys. Polaków. Z czym mamy problem?

Rozszerzono wykazu realizatorów pilotażu

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia dokonuje się także rozszerzenia wykazu realizatorów pilotażu o następujących świadczeniodawców:

 1. Szpital Powiatowy w Chrzanowie
 2. PZOL sp. z o.o. - Beskidzkie Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim.

Resort zdrowia podaje, że obie te placówki „wyraziły chęć przystąpienia do programu pilotażowego oraz zostały zweryfikowane przez Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, które z upoważnienia Ministra Zdrowia realizuje zadania nadzorująco-kontrolne nad programem pilotażowym”.

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Na-schizofrenie-moze-chorowac-nawet-200-tys-Polakow-Z-czym-mamy-problem,222160,8.html

Pełna treść rozporządzenie - do pobrania poniżej.

Czytaj też:

Niedzielski: od 1 stycznia uwalniamy rynek laboratoriów testujących na koronawirusa

MZ o rok wydłuża termin dostosowania dokumentacji w ratownictwie medycznym

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze