MZ: w statystykach dotyczących koronawirusa liczymy tylko testy genetyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 09:29

Inne państwa włączają do statystyk szybkie testy na koronawirusa, czyli badające przeciwciała. Mają one pewne wady - mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że Polska raportuje tylko testy genetyczne.

Szybkie testy nie są miarodajne - przekonuje MZ Fot. Shutterstock

W TVP Info Cieszyński odniósł się do pojawiających się wątpliwości, że Polska nie wykonuje wystarczającej liczby testów na obecność koronawirusa.

- Jeżeli popatrzymy, ile na tym samym etapie rozwoju koronawirusa było wykonywanych testów w innych krajach, to ta liczba (w Polsce - PAP) jest dokładnie taka sama. Natomiast na ten moment bardzo wiele krajów przestało raportować liczbę wykonanych testów. Mamy międzynarodowy punkt kontaktowy w Państwowym Zakładzie Higieny i nie otrzymuje on obecnie danych na ten temat z Francji, Niemiec i z Włoch - powiedział wiceminister.

Dodał, że wszystko wskazuje na to, że inne państwa włączają do statystyk szybkie testy, czyli badające przeciwciała. - My tego nie robimy, ponieważ nie są one w pełni miarodajne, tzn. jeżeli jest wynik dodatni, to tak faktycznie jest, natomiast wynik ujemny niekoniecznie jest prawidłowy - wyjaśnił.

Poinformował, że w Polsce wykonano kilka tysięcy szybkich testów. - Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy zostało przekazanych do szpitali zakaźnych po to, by sprawdzić osoby, które mają objawy. Natomiast Hiszpanie, Czesi, i inni zauważyli, że te testy mają pewne wady, ich wiarygodność bywa niepełna. Dlatego liczymy tylko te dające największą pewność testy genetyczne. Jeśli chodzi o aktualne statystyki, to testów genetycznych wykonano kilkadziesiąt tysięcy. Tak naprawdę 5 tys. może być wykonywanych każdego dnia - przekazał.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z niedzieli rano w laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 42,783 tys. próbek, w ciągu doby - ponad 4,1 tys.

Najnowsze dane MZ mówią o 1905 potwierdzonych zakażeniach i 26 zgonach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum