
W najbliższych dniach planowane jest spotkanie pielęgniarek z kierownictwem resortu zdrowia - poinformował wiceminister Cezary Cieślukowski. Pielęgniarki oczekują od resortu jak najszybszych zmian i grożą strajkiem we wrześniu; ostatnie propozycje MZ uznały za zbyt ogólne.
Pod koniec kwietnia br. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami środowiska pielęgniarskiego i zaprezentował propozycje zamian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.
Propozycje te resort zdrowia ponowił w piśmie z 8 maja skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Zdaniem OZZPiP pismo przesłane przez MZ to pierwszy krok w kierunku kompleksowego rozwiązania problemów pielęgniarek i położnych. Jednocześnie związek ocenił, że w przedstawionej propozycji brak szczegółów planowanych rozwiązań i tym samym nie może ona być merytorycznie zweryfikowana.
Również Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oczekuje od resortu konkretów. Wystosowała do MZ pismo, w którym oczekuje sprecyzowania propozycji resortu "poprzez przedstawienie propozycji brzmienia konkretnych przepisów właściwych aktów prawnych oraz terminów wdrożenia tych przepisów w życie, a także uszczegółowienia zasad finansowania proponowanych rozwiązań, tak by środki finansowe faktycznie trafiły do pielęgniarek i położnych realizujących określone zadania".
Pielęgniarki z OZZPiP zwróciły uwagę, że ministerstwo nie określiło, w jaki sposób zamierza zabezpieczyć środki finansowe na realizację zadań pielęgniarskich. Nie wskazano również, kto będzie kontraktował ich realizację, a także czy będą one finansowane przez NFZ, czy bezpośrednio przez MZ.
"Najważniejsze pytanie, na jakie oczekujemy w tej kwestii odpowiedzi, to czy będą to nowe (dodatkowe) zadania do realizacji przez pielęgniarki i położne, czy też w ramach dotychczasowego zatrudnienia (...) zostaną przekazane do pracodawców dodatkowe środki finansowe, które umożliwią stały wzrost wynagrodzenia, bez zwiększania obowiązków" - czytamy w odpowiedzi OZZPiP.
Związek zwrócił również uwagę MZ, że część zaproponowanych przez resort zadań w zakresie POZ jest już obecnie wykonywana przez pielęgniarki i położne, tylko nie są one odrębnie finansowane. Z kolei inne wymienione przez MZ zadania (np. edukacja antynarkotykowa) wymagają odbycia przez pielęgniarki dodatkowego przeszkolenia pedagogicznego, tymczasem resort zdrowia nie wyjaśnił, kto i z jakich środków miałby przeprowadzać takie szkolenia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 21:19 Wojewoda: na Mazowszu kolejne łóżka zostaną przekształcone w covidowe
- 21:03 Polska nadal jest na 14. miejscu w światowej tabeli zakażeń koronawirusem
- 20:51 WHO: 237 mln dawek szczepionki AstraZeneca trafi do ponad 140 państw
- 20:24 Surferzy trzeciej fali zapraszają na imprezy. ''Krupówki'' - to się dzieje cały czas
- 20:01 Resort edukacji: mamy już zaszczepionych ponad 265 tys. nauczycieli
- 19:26 Radom: w RSS nie ma już wolnych łożek covidowych dla dorosłych pacjentów
- 19:03 Samorządowcy apelują do polityków: otwórzcie uzdrowiska, pomóżcie im i pacjentom!
- 18:59 Czy Chiny dostarczą Polsce szczepionki przeciw Covid-19? Jest gotowość z ich strony
- 18:23 Wrocław: neurochirurdzy uratowali pacjentkę z pięcioma tętniakami
- 18:02 Premier Danii chce zdobyć szczepionki przeciwko Covid-19 w Izraelu
- 17:33 Sosnowiec: szpital miejski uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia
- 17:16 Konkurs SUM: wybrano najlepszych dydaktyków i wykładowców przyjaznych studentom
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 719 708, zmarło 44 008 pacjentów
- 2 Prof. Horban: jesteśmy na fali wznoszącej, może warto wstrzymać szczepienia nauczycieli?
- 3 "Pani Jadzia z sanepidu" nadal aktywna. "Policja sanitarna? To niehumanitarne!"
- 4 Program DOM i pulsoksymetry: pomysł znakomity, ale co z wykonaniem?
- 5 MZ o Planie Chorób Rzadkich - zapowiada ośrodki, diagnostykę i fundusze
- 6 Rok z pandemią. "Koronawirus po godz. 15 ma wolne, spędza czas z rodziną"
- 7 Kpt. dr Siewiera: pandemia mówi "sprawdzam". Włoscy lekarze rodzinni nie zawiedli
- 8 Prof. Simon o pandemii: kiedy się skończy? Chyba nigdy
- 9 Plan dla chorób rzadkich już gotowy. 37 zadań do realizacji
- 10 "Ekstremalnie duży" poziom przeciwciał po drugiej dawce szczepionki. Psychoterapeuta ujawnia swoje wyniki
- 11 Naukowcy z Poznania badają nastawienie Polaków do szczepionek przeciw COVID-19
- 12 Izby wytrzeźwień? A jednak potrzebne, tam pacjentów nadal sporo
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych