MZ: w czwartek podamy dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 12:25

W czwartek (8 października) minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych, które zostaną w Polsce powołane decyzjami wojewodów - zapowiedział w środę (7 października) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

MZ: w czwartek podamy dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych
Fot. Archiwum

Rzecznik MZ podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że kolejny dzień mamy do czynienia z przykrą statystyką zgonów. Resort zdrowia podał w środę, że zmarło 75 zakażonych osób - to najwyższa dobowa liczba zgonów w Polsce od początku epidemii koronawirusa.

- 8 osób zmarło z powodu choroby COVID-19. Pozostałe osoby to chorzy, gdzie COVID-19 nałożył się na choroby przewlekłe, z którymi zmagali się ci pacjenci. Ta statystyka liczby zgonów pokazuje jasno jak koronawirus jest niebezpieczny, szczególnie dla osób, które borykają się z innymi schorzeniami - powiedział Andrusiewicz.

Przypomniał też, że ostatnie dane mówią o 4 tys. osób, które przebywają w szpitalach z powodu koronawirusa, 283 pacjentów jest pod respiratorem.

- Na dziś ten bufor łóżkowy jest. W całym kraju mamy w okolicach 9,5 tys. łóżek na trzech poziomach szpitalnych. Jak obserwowałem przed chwilą statystykę z poszczególnych województw, to tylko na drugim poziomie, na którym stricte pacjenci covidowi są obsługiwani przez służby medyczne, mamy jeszcze około 1700 wolnych łóżek. Połowa łóżek jest jeszcze w szpitalach trzeciego poziomu - wskazał rzecznik.

Zaznaczył, że resort działa jednak w sposób wyprzedzający, dlatego decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego będzie 16 szpitali koordynacyjnych.

- Poniekąd jest to przywrócenie tej liczby szpitali, którą mieliśmy na wiosnę, szpitali jednoimiennych, które będą poświęcone - jako te szpitale trzeciego poziomu - do opieki nad pacjentami covidowymi. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital - powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że w czwartek minister zdrowia przedstawi dokładną lokalizacje szpitali koordynacyjnych, które zostaną w Polsce powołane decyzjami wojewodów.

- Zaprezentujemy dokładnie, gdzie będą kierowani pacjenci - dodał. Zaznaczył, że bardzo ważna jest przy tym koordynacja na poziomie województw. - Nie może być sytuacji, kiedy pacjent jest już karetce i dopiero wówczas zaczyna się poszukiwanie szpitala, w którym ten pacjent może być leczony - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum