MZ uruchomi 10 tys. łóżek covidowych. Rusza m.in. szpital tymczasowy na Okęciu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP26 października 2021 07:45

Szpital tymczasowy na Okęciu wkrótce wznowi działalność - poinformował w wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polsat News. W całej Polsce zostanie uruchomionych dodatkowo 10 tys. łóżek covidowych.

MZ uruchomi 10 tys. łóżek covidowych. Rusza m.in. szpital tymczasowy na Okęciu
Szpital resortu obrony narodowej na warszawskim Okęciu w marcu 2021 Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Jak przyznał w rozmowie w Polsat News Waldemar Kraska, uruchamiane są po konsultacjach z wojewodami kolejne oddziały covidowe, a także szpitale tymczasowe
  • W Szpitalu Południowym oddziały są zajęte w większości przypadków pacjentami spoza Warszawy, lecz z całego Mazowsza
  • Obecnie resort zdrowia dysponuje 10 tys. łóżek covidowych, a w następnych dniach zostanie uruchomionych kolejne 10 tys. łóżek dla pacjentów

Będą kolejne łóżka covidowe. W sumie 10 tys. dodatkowych miejsc

- Liczba osób, które są przyjmowane do szpitali jest dość duża, także osób, które wymagają respiratorów. Nasze plany, przygotowane razem z wojewodami, powodują, że uruchamiamy coraz to nowe łóżka covidowe, kolejne oddziały. Kolejne szpitale tymczasowe także będą uruchamiane, aby łóżek wystarczyło dla wszystkich pacjentów - powiedział w Polsat News Kraska.

- W tej chwili mamy ponad 5 tys. pacjentów na łóżkach covidowych, do dyspozycji mamy ich w kraju 10 tys. W kolejnych dniach uruchamiamy kolejne 10 tys. łóżek dla pacjentów z COViD-19 - przekazał.

Wiceminister, pytany o sytuację w Szpitalu Południowym w Warszawie, podał, że jest praktycznie zapełniony pacjentami, w większości spoza stolicy, lecz z terenu Mazowsza.

- Mieszkańcy Warszawy wyszczepili się i nie chorują w takich ilościach jak pacjenci Mazowsza. Sytuacja jest poważna - ocenił.

Wraca szpital tymczasowy na Okęciu

Kraska przekazał, że "w uzgodnieniu z ministrem obrony zapadła decyzja, by uruchomić szpital tymczasowy MON-owski, na lotnisku - ten, który poprzednio działał".

Dodajmy, że aktualnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 9494 łóżka i 964 respiratory. Ministerstwo podało w poniedziałek, że w szpitalach są 5042 osoby z COVID-19, w tym 444 pacjentów podłączonych do respiratorów. 

Czytaj: Cmentarze 1 listopada. Wiceminister zdrowia o aktualnej decyzji Ministerstwa Zdrowia

Nie będzie lockdownu w Polsce?

Tego samego dnia wiceminister zdrowia był gościem audycji "Sygnały Dnia", gdzie opowiedział o możliwych restrykcjach w kraju. 

Jak wspomniał wiceminister zdrowia, rząd i resort zdrowia nie zamierzają wprowadzać całkowitego lockdownu. Rozważając różne scenariusze związane z czwartą falą, rządzący liczyli się jednak z tym, że może nastąpić wzrost zakażeń. Zdaniem Kraski mogą nastąpić ewentualne obostrzenia lokalne.

- Uwzględniliśmy to, że tych zakażeń może być bardzo dużo. Mam nadzieję, że unikniemy lockdownu, ponieważ gospodarki polskiej oraz każdego kraju, który przeżywa pandemię, nie stać na lockdown. Jeżeli będą jakieś ograniczenia to oczywiście będą one bardzo lokalne. Na dzień dzisiejszy takich ograniczeń nie przewidujemy, ale oczywiście mamy to w swoich scenariuszach i one leżą na stole, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - powiedział Kraska.

Czytaj: Obostrzenia będą lokalne. Kraska: mamy to w swoich scenariuszach i one leżą na stole

Obostrzenia? Jest gorzej, niż MZ zakładało. Niedzielski: decyzje w listopadzie

Kryzys na wschodzie? 75 proc. zajętych łóżek na Lubelszczyźnie i 65 proc. na Podlasiu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum