PAP/Rynek Zdrowia | 19-10-2020 07:30

MZ szykuje nowe przepisy do walki z koronawirusem: rząd da pieniądze i skontroluje lekarzy

Będą specjalne dodatki dla lekarzy walczących z koronawirusem. Ale ci uchylający się od pracy lub uciekający na zwolnienia muszą się liczyć z kontrolami - pisze w poniedziałek (19 października) "Dziennik Gazeta Prawna", informując o założeniach projektu ustawy, nad którym pracuje rząd.

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim - dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla zakażonych. Fot. Archiwum

"Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe przepisy do walki z koronawirusem. Dziś mamy poznać treść projektu ustawy, nad którym prace trwały do ostatniej chwili. Z jednej strony nasi rozmówcy z rządu zapowiadają +marchewkę+ w postaci specjalnych pieniężnych dodatków dla lekarzy, pełnego wynagrodzenia podczas kwarantanny i klauzuli znoszącej odpowiedzialność za nieumyślne błędy medyczne. Z drugiej - trzeba się spodziewać restrykcyjnej kontroli zwolnień lekarskich, które przedstawiają medycy" - pisze "DGP".

"DGP" podkreśla, że równolegle ma wzrosnąć liczba chorych na COVID-19.

"W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim - dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla zakażonych. Szerzej ma być wykorzystywany potencjał lecznic powiatowych. Nie jest też wykluczone powstanie szpitali polowych" - czytamy w "DGP".