MZ: szpitalne oddziały ratunkowe będą miały więcej czasu na spełnienie nowych wymagań

Autor: MAK, RCL/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 14:47

W poniedziałek (4 maja) na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Nowe przepisy wydłużają termin na spełnienie nowych wymagań wobec SOR-ów.

MZ: szpitalne oddziały ratunkowe będą miały więcej czasu na spełnienie nowych wymagań
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Resort zdrowia przypomina, że rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. poz. 1213) nakłada na podmioty lecznicze posiadające w swoich strukturach szpitalny oddział ratunkowy obowiązek:

1. Organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
2. Organizacji gabinetu do przeprowadzenia segregacji medycznej, w liczbie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania obszaru
3. Posiadania lotniska bądź lądowiska
4. Miejsca izolacji w oddziale
5. Pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych
6. Zapewnienia, aby ordynatorem (lekarze kierującym oddziałem) był lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej.

- Powyższe wymagania należy spełnić w określonych terminach tj. pkt 1 i 2 w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r., zaś wymagań określonych w pkt 3-6 do końca bieżącego roku. Z uwagi na obecną sytuację epidemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, jak również ze względu na ograniczone możliwości realizacji inwestycji budowlanych oraz braki kadry lekarskiej, spełnienie tych wymagań we wskazanym terminie przez część szpitali jest niemożliwe - przyznaje MZ.

- Nowy termin określony w projektowanym rozporządzeniu został określony na dzień 1 lipca 2021 r., a w odniesieniu do lotniska bądź lądowiska, do końca 2021 r. Ponadto dostosowano termin wejścia przepisów odnoszących się do segregacji medycznej w oparciu o system TOPSOR, do terminu określonego w art. 19 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - podaje resort zdrowia.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum