MZ: system ratownictwa medycznego na wysokim poziomie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2013 12:09

Obecny system ratownictwa medycznego jest na wysokim poziomie i zasługuje na uznanie - ocenił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Przestrzegał jednocześnie przed negatywną oceną całego systemu przez pryzmat pojedynczych dramatycznych przypadków.

MZ: system ratownictwa medycznego na wysokim poziomie

Wiceminister odpowiadał w czwartek (21 marca) w Sejmie na pytanie grupy posłów Solidarnej Polski o działania rządu na rzecz poprawy systemu ratownictwa medycznego. Przedstawiciel SP Arkadiusz Mularczyk przypomniał ostatnie medialne doniesienia m.in. o śmierci 2,5-latki z okolic Skierniewic na skutek nieudzielenia jej na czas pomocy medycznej.

Według Mularczyka to skutek "wadliwego funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego, w którym dochodzi do wielu dramatycznych zdarzeń" m.in. z powodu braku odpowiedniego finansowania.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że "śmierć każdego człowieka jest tragedią niezależnie od jego wieku, szczególnie, gdy wydaje się, że można było tego uniknąć". Zaznaczył jednak, że nagłośnione ostatnio przez media przypadki są przedmiotem dokładnej analizy i kontroli resortu zdrowia, ponieważ trzeba odróżnić błędy funkcjonowania systemu od błędów ludzkich.

Jak poinformował wiceminister, ze wstępnych wyników analiz w przypadku śmierci 2,5-latki można powiedzieć, że doszło do błędów ludzkich, a nie błędów systemowych i nie dotyczy to systemu ratownictwa medycznego, ale funkcjonowania systemu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Dodał, że "lekarze nie byli w pracy wtedy, gdy powinni tam być".

Dodał, że "system ratownictwa medycznego wymaga ciągłego doskonalenia, ale jakość udzielanych świadczeń jest wysoka i wymaga uznania". Przypomniał, że ratownicy biorą udział w ponad 3 milionach interwencji rocznie.

Wiceminister poinformował, że resort zwrócił uwagę na konieczność szkolenia dyspozytorów oraz stworzenie algorytmu przyjmowania zgłoszeń: nad takim algorytmem pracuje specjalny zespół niedawno powołany w ministerstwie we współpracy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum