MZ: spotkanie ministrów zdrowia Polski i Niemiec

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 19:58

Spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z jego niemieckim odpowiednikiem Jensem Spahnem odbyło się w poniedziałek (20 stycznia) w Warszawie. Tematem spotkania było przedstawienie przez ministra zdrowia RFN priorytetów w zakresie ochrony zdrowia podczas przewodnictwa Niemiec w 2020 r. w Radzie Unii Europejskiej.

Fot. MZ

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, spotkanie ministrów odbyło się z inicjatywy strony niemieckiej. Udział w nim wziął również sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia dr Waldemar Kraska.

Od lipca bieżącego roku Niemcy przejmą półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, dlatego głównym tematem spotkania było przedstawienie przez niemieckiego ministra priorytetów w zakresie ochrony zdrowia.

Niemcy są pierwszym z państw obejmującym przewodnictwo w ramach trio wraz z Portugalią i Słowenią, w ramach którego wyznaczane są długofalowe cele i przygotowywany wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez najbliższe 18 miesięcy.

Szumowski i Spahn podczas spotkania omówili także najważniejsze tematy z zakresu bieżącej polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Istotnymi punktami rozmów były kwestie uznawania dyplomów polskich uczelni medycznych w Niemczech, a także temat realizacji umowy ramowej między Polską a Niemcami o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym - podało MZ. 

PAP - Dorota Stelmaszczyk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum