MZ: sieć szpitali ma poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2017 20:05

Poprawa dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń to - jak powiedział w czwartek (9 lutego) wiceminister zdrowia Piotr Gryza - niektóre cele tworzenia tzw. sieci szpitali.

MZ: sieć szpitali ma poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych
Resort zdrowia zakłada, że sieć szpitali poprawi m.in. poziom finansowania świadczeń; FOT. PTWP

Piotr Gryza uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

- Celem zmian jest poprawienie dostępu dla pacjentów do świadczeń specjalistycznych, w szczególności poprzez połączenie świadczeń lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Celem jest także zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń realizowanych w ramach lecznictwa szpitalnego - powiedział wiceminister zdrowia.

Trzecim celem, jak dodał, jest zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania jednostkom istotnym z punktu widzenia zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz pozostawienie możliwości finansowania świadczeń w pozostałych jednostkach.

Kolejnym istotnym celem, jak wskazał wiceminister, jest zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych, a także poprawa elastyczności zarządzania szpitalem oraz poprawa struktury kosztów leczenia m.in. poprzez częściowe finansowanie ryczałtowe i stworzenie jednego sposobu rozliczania świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego i lecznictwa ambulatoryjnego.

Jak mówił, chodzi także o uporządkowanie struktury szpitali i określenie obszarów odpowiedzialności poszczególnych poziomów szpitali.

- Nasz system jest bardzo nieuporządkowany - każdy robi to, co uważa za stosowne. Obecny system jest odpowiedzią na produkty, które przygotowuje płatnik. Każdy podmiot na rynku stara się w tym systemie znaleźć i buduje swoją pozycję finansową poprzez odpowiednie przygotowanie produktu, czyli wykonywanie świadczeń - powiedział Gryza.

Jego zdaniem, efektem jest to, iż szpitale rozwijają się w zależności od własnej aktywności i pewnych uwarunkowań lokalnych a także kontaktów z płatnikiem publicznym. - Ustawa poprzez określenie poziomów odpowiedzialności wyznacza kierunki rozwoju systemowego - wskazał.

Jednym z celów projektowanych przepisów, jak wyjaśniał Gryza, jest także stworzenie mechanizmu przenoszącego wąskospecjalistyczne profile do szpitali specjalistycznych wieloprofilowych. Jak mówił, mapy potrzeb zdrowotnych pokazały, iż w znacznej mierze w szpitalach podstawowych, w oddziałach specjalistycznych wykonuje się świadczenia niespecjalistyczne. Istotny jest też, jak podnosił, fakt, iż o jakości świadczeń można mówić, gdy jest ich wykonywana odpowiednia ilość.

Według zapowiedzi MZ projekt sieci szpitali będzie tematem obrad rządu w przyszłym tygodniu.

Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie.

Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum