MZ scentralizowało dane o zakażeniach: "nikt już żadnych nieprawidłowości nie znajdzie"

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2020 18:45

Teraz już na pewno nikt żadnych nieprawidłowości nie znajdzie, bo wszystkie stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe - poinformował dziś (24 listopada) w mediach społecznościowych Michał Rogalski, autor jedynego publicznego arkusza danych o epidemii w Polsce.

MZ scentralizowało dane o zakażeniach: "nikt już żadnych nieprawidłowości nie znajdzie"
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ten 19-latek w ubiegłym tygodniu zauważył, że informacje lokalnych sanepidów i Ministerstwa Zdrowia różnią się o kilkanaście tys. zakażeń. W sumie ostatecznie doliczono się łącznie 22 594 niezaraportowanych przypadków. 24 listopada dane scentralizowano, dopisując taką liczbę do ogólnej liczby pozytywnych wyników.

Jednocześnie od 24 listopada wszystkie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zaprzestały publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany.

- Po 225 dniach codziennego zbierania ich w arkuszu, od dziś jesteśmy zmuszeni przerwać naszą pracę... - stwierdził Michał Rogalski. - To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych - skomentował.

W odpowiedzi na jego tweeta Ministerstwo Zdrowia napisało: "Dziś dane o zakażeniach do poziomu powiatu, dostępne będą na http://gov.pl. Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria."

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum