MZ: są założenia do projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Autor: PAP, MS/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2012 16:17

Powołanie Rady ds. Zdrowia Publicznego, na której czele stanie premier, zwiększenie skuteczności programów profilaktycznych, a także wzmocnienie roli samorządów w kształtowaniu polityki zdrowotnej - przewidziano w projekcie założeń do ustawy o zdrowiu publicznym.

MZ: są założenia do projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Jak zapowiedział  wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, nadrzędnym celem ustawy jest poprawa stanu zdrowia Polaków przez zapewnienie skutecznego, stałego oddziaływania na rzecz profilaktyki, w miejsce przecenianych działań medycyny naprawczej.

Wiceminister przedstawił projekt podczas konferencji "Społeczne nierówności w zdrowiu w Europie i w Polsce", która odbyła się w poniedziałek (26 listopada) w Warszawie.

Ustawa o zdrowiu publicznym jest określana jako "konstytucja ochrony zdrowia". Chodzi w niej głównie o wyrównanie nierówności w zdrowiu Polaków zamieszkujących różne regiony, różnic w długości życia pomiędzy mężczyznami a kobietami, a także tych, jakie istnieją między Polakami a obywatelami UE. - Różnice te, zgodnie z założeniami ustawy mają zostać wyrównane w ciągu najbliższych 15 lat - podkreślił wiceminister.

Eksperci dodali, że obecnie przepisy dotyczące systemu ochrony zdrowia znajdują się w zbyt wielu aktach prawnych, co zmniejsza ich efektywność. Jednym z celów ustawy jest koordynacja działań wszystkich instytucji mających wpływ na zdrowie Polaków.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że zdrowie ma być priorytetem polityki państwa, dlatego w tej kwestii zostaną skoordynowane działania wszystkich resortów, a także instytucji, m.in.: NFZ, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Wiceminister poinformował, że ustawa przewiduje, iż programy zdrowotne mają być przygotowane tylko w oparciu o sprawdzone wzorce i dokładną analizę potrzeb. Stale ma być kontrolowana ich skuteczność. Zapowiedział też wzmocnienie roli samorządów w kwestii kształtowania lokalnej polityki zdrowotnej.

- Polska charakteryzuję się dużą aktywnością jeśli chodzi o realizacje programów zdrowotnych, jednak są one nieskoordynowane, przeprowadzane na różnych szczeblach, na zasadzie akcji. Nie poprzedza ich analiza stanu zdrowia mieszkańców regionu i czynników społeczno-ekonomicznych które mają zasadniczy wpływ na problemy zdrowotne Polaków - podkreślił Winnicki. I dodał, że Ustawa o zdrowiu publicznym ma to zmienić.

Zgodnie z projektem założeń do ustawy powołana ma być Rada ds. Zdrowia Publicznego. Na jej czele stanie premier, jego zastępcą będzie minister zdrowia. W skład rady wejdą przedstawiciele kierownictw wszystkich resortów. Rada będzie m.in. wyznaczała kierunki do Narodowego Programu Zdrowia Publicznego oraz dokonywała bieżącej analizy sytuacji zdrowotnej.

Powołane ma zostać także Krajowe Centrum Zdrowia Publicznego. Jego zadaniem ma być m.in. gromadzenie, analiza i ocena stanu zdrowotnego społeczeństwa. Centrum będzie również określało czynniki ryzyka i przygotowywało Narodowy Program Zdrowia Publicznego.

Funkcjonować mają też wojewódzkie i powiatowe Centra Zdrowia Publicznego. Autorzy chcą także, by istniał Fundusz Profilaktyki Uzależnień.

Wiceminister podkreślił, że do Narodowego Programu Zdrowia mają zostać dopasowane programy realizowane na szczeblach: wojewódzkim, powiatowym i gminnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum