MZ: są procedury leczenia przestępców seksualnych

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2011 10:12

Resort zdrowia opracował procedury, o które od miesięcy dopominali się dyrektorzy szpitali psychiatrycznych, gdzie leczeni będą przestępcy seksualni, w tym pedofile.

MZ: są procedury leczenia przestępców seksualnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zaleceniami pacjent po odbyciu kary sądowej trafi do Gostynina, w którym mieści się Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej. Tam zostanie zdiagnozowany i z konkretnym zaleceniem, terminem i sposobem prowadzenia skierowany do jednego z trzech zamkniętych ośrodków (Choroszcz, Kłodzko i Starogard Gdański), gdzie będzie poddany leczeniu.

Zalecenia obejmują okres intensywnego leczenia, czyli głównie metody psychoterapeutyczne w formie psychoterapii grupowej. Terapia grupowa powinna odbywać się 5 razy w tygodniu przez dziewięć miesięcy. Czas trwania jednej sesji to trzy godziny. Farmakoterapia będzie stosowana w przypadku braku przeciwwskazań.

Po programie intensywnym następuje etap leczenia, zwany kontynuacją. Tu celem jest utrzymanie efektów terapii. Jeśli pacjent wypadnie negatywnie, może ponownie trafić na leczenie intensywne.

Ostatnim etapem leczenia jest tzw. moduł kontrolny, który może trwać nawet 16 lat. Główny nacisk kładzie się w nim na terapię indywidualną i - jeśli to konieczne - na farmakoterapię. Sesje odbywają się raz w miesiącu, a ich celem jest monitorowanie ryzyka recydywy.

Ustalając zalecenia opierano się na wiedzy Światowego Towarzystwa Leczenia Sprawców Przestępstw Seksualnych, korzystano z programu brytyjskiego i doświadczeń polskich terapeutów. Autorem polskiej wersji jest krajowy konsultant w dziedzinie seksuologii, prof. Lew Starowicz.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze