MZ publikuje projekt rozporządzenia ws. znoszenia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 20:12

W czwartek (14 maja) Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych projekt rozporządzenia w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Uwagi do projektu można zgłaszać do piątku 15 maja godz. 15.00.

Zmieni się m.in. liczba osób korzystających jednorazowo z transportu publicznego Fot. Shutterstock

Zgodnie z projektem od najbliższego poniedziałku, 18 maja dostępne będą usługi fryzjerskie i kosmetyczne, będzie można pójść do restauracji i kawiarni. Zmieni się liczba osób korzystających jednorazowo z transportu publicznego.  Do tej pory było to co drugie miejsce siedzące (chodzi o maksymalną liczbę pasażerów w pojeździe – red.), teraz będzie 30 proc. wszystkich miejsc stojących lub siedzących przypisanych według normy dla danego pojazdu.

Z kolei tydzień później, od 25 maja, rząd umożliwia uczniom klas ósmych i klas maturalnych bezpośrednie konsultacje z nauczycielami. Wznawia też zajęcia o charakterze opiekuńczym dla uczniów klas I-III w szkołach podstawowych. Ponadto od 1 czerwca możliwe będą także konsultacje w szkołach dla uczniów pozostałych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zmieni się także  liczba wiernych w kościele. Od najbliższej niedzieli (17 maja) zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w mszy świętej - do 1 osoby na 10 metrów kwadratowych powierzchni kościoła.

Nadal pozostaną zamknięte teatry, kina i domy kultury. Jednak zgodnie z nowelą rozporządzenia możliwe się stanie otwarcie wystaw artystycznych, projekcje filmów na otwartej przestrzeni oraz prowadzenie prób i ćwiczeń bez publiczności przez teatry.

Rozporządzenia wprowadza również możliwość wznowienia treningów na salach lub halach sportowych (z wyłączeniem siłowni, centrów i klubów fitness). Obowiązuje tu jednak zależność dotycząca liczby trenujących osób od powierzchni obiektu tak, aby w czasie treningu możliwe było zachowanie bezpiecznych odległości między osobami ćwiczącymi.

Ponadto w uzasadnieniu do projektu wskazano, że przewiduje się zniesienie ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności związanej z wynajmem sal konferencyjnych itp. tak, żeby umożliwić przeprowadzenie egzaminów zawodowych, w tym wstępnych i końcowych na aplikacje prawnicze.

Więcej: www.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum