MZ przyznaje: 2 na 3 łóżka szpitalne do pilnej wymiany. "Nie spełniają funkcji"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL29 października 2021 13:21

Ponad połowa łóżek szpitalnych w Polsce ma ponad 12 lat. Dwa na trzy są do pilnej wymiany. - Nie spełniają funkcji, jakie powinny pełnić w procesie leczenia szpitalnego i rekonwalescencji – wynika z przeprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia badania.

MZ informuje, że 2 na 3 łóżka szpitalne są do pilnej wymiany. "Nie spełniają funkcji
  • Ponad połowa łóżek szpitalnych w Polsce ma więcej niż 12 lat. Dwa na trzy nadają się do pilnej wymiany
  • - Są niedostosowane do aktualnych wymogów i potrzeb, a także nie spełniają  funkcji, jakie powinny pełnić w procesie leczenia szpitalnego i rekonwalescencji – wynika z przeprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia badania
  • Wnioski z badania załączono do opisu projektu Rady Ministrów w sprawie uruchomienia programu modernizacji szpitali 

2 na 3 łóżka szpitalne są do pilnej wymiany. "Nie spełniają funkcji"

Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło w ubiegłym roku badanie dotyczące oceny stanu i stopnia zużycia infrastruktury łóżek szpitalnych w podmiotach leczniczych zakwalifikowanych do Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Wnioski dołączono do projektu uchwały Rady Ministrów ws. uruchomienia "programu inwestycyjnego podmiotów leczniczych”, który 26 października opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych RM.

W efekcie badania stwierdzono, że „okres eksploatacji 58 proc. wszystkich wykorzystywanych łóżek przekracza 12 lat”.

- Łóżka, ze względu na długi okres eksploatacji, są niedostosowane do aktualnych wymogów i  potrzeb, a także nie spełniają  funkcji, jakie powinny pełnić w procesie leczenia szpitalnego i rekonwalescencji – przyznaje Ministerstwo Zdrowia.

MZ przypomina też rekomendację z badania: ze względów sanitarnych i technologicznych łóżka powinny zostać wycofane z eksploatacji.

"Przeprowadzone badanie stanu infrastruktury łóżek szpitalnych wykazało, że 2 na 3 łóżka szpitalne kwalifikują się do pilnej wymiany"

Czytaj więcej: Jest projekt uchwały Rady Ministrów ws. programu modernizacji szpitali

Rekord to 593 dni w kolejce do szpitala. Ministerstwo Zdrowia ma na to radę: nowe łóżka

"Niska jakość łóżek szpitalnych obniża bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów"

Wyniki badania z 2020 roku pojawiły się w opisie do projektu ws. uruchomienia programu modernizacji szpitali. Program zakłada m.in. zwiększanie bazy łóżkowej na oddziałach geriatrycznych; łóżek opieki długoterminowej świadczonej stacjonarnie, jak również modernizację szpitali oraz duże zmiany w ratownictwie medycznym.

Argumentem za wymianą łóżek są zidentyfikowane w badaniu problemy:

  • niska jakość łóżek szpitalnych obniża bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów, a także może w sposób znaczący opóźnić powrót pacjenta do zdrowia;
  • przestarzałe łóżka o ograniczonej funkcjonalności i w złym stanie technicznym zmniejszają komfort pacjentów zwłaszcza w trakcie długotrwałych hospitalizacji, ograniczają samodzielność pacjenta w codziennym funkcjonowaniu w trakcie leczenia, a także przyczyniają się do wypadków w trakcie hospitalizacji;
  • zły stan techniczny łóżek szpitalnych, przez wyeksploatowanie materiału, z którego są wykonane oraz trudności w skutecznym czyszczeniu i dezynfekcji, generuje ryzyko występowania i dłuższego utrzymywania się zakażeń szpitalnych, które są istotnym problemem nie tylko w kontekście kosztów, ale także bezpieczeństwa pacjentów;
  • brak nowych łóżek o dużej funkcjonalności, które wpłynęłyby na poprawę warunków pobytu pacjentów oraz warunków pracy personelu medycznego.

Sprawdź: 31 października zmienią się obostrzenia. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe

Program modernizacji szpitali 

Dodajmy, że projekt uchwały Rady Ministrów ws. uruchomienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale. Osobą odpowiedzialną za projekt jest wiceminister Sławomir Gadomski.

- Realizacja Programu umożliwi unowocześnienie obiektów podmiotów leczniczych i dostosowanie ich do obowiązujących norm i standardów w medycynie, w tym przede wszystkim norm zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą - czytamy w opisie projektu.

Czytaj również: Wchodzą nowe obostrzenia koronawirusowe. Rozporządzenie covidowe wprowadza dwie ważne zmiany

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum