MZ przypomina: osoby przed transplantacją HCT lub terapią CAR-T podlegają powtórnemu szczepieniu przeciwko COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP02 czerwca 2022 08:00

Resort zdrowia poinformował o tym, że osoby zaszczepione przed transplantacją komórek krwiotwórczych (HCT) lub terapią CAR-T podlegają powtórnemu szczepieniu przeciw COVID-19. Nie wcześniej jednak niż po 3 miesiącach od wykonanych wskazanych zabiegów lub terapii.

MZ przypomina: osoby przed transplantacją HCT lub terapią CAR-T podlegają powtórnemu szczepieniu przeciwko COVID-19
MZ przypomina o powtórnym szczepieniu przeciw COVID-19. Fot. AdobeStock
  • Ministerstwo Zdrowia przypomina o powtórnym szczepieniu przeciwko COVID-19 pacjentów, którzy przeszli transplantację HCT albo terapię CAR-T
  • Kolejne szczepienie może nastąpić jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od wykonanych zabiegów albo terapii
  • Dla tej grupy osób stosuje się preparaty mRNA, czyli Comirnaty albo Spikevax

Powtórne szczepienie u pacjentów

Jak poinformowało MZ w środowym komunikacie, w tej grupie pacjentów stosuje się preparaty mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

U pacjentów do 2 lat po przeszczepieniu i/lub tych, którzy nadal przyjmują leczenie immunosupresyjne, schemat podstawowy szczepienia przeciw COVID-19 przewiduje podanie trzech dawek szczepionki (dwie dawki podstawowe i dawkę dodatkową/uzupełniającą, podawaną po co najmniej 28 dniach od podania drugiej dawki).

Ponowny schemat szczepienia przeciw COVID-19 może być zastosowany u osób, które ukończyły 5 lat. Osoby w wieku do 12 lat, które otrzymały dawkę dodatkową po 28 dniach, mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od dawki dodatkowe.

Resort zwraca też uwagę, że termin wykonania szczepienia przeciwko COVID-19 powinien uwzględniać aktualne lub planowane leczenie immunosupresyjne, a także stan kliniczny pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum