MZ przygotowuje nowe przepisy na wypadek epidemii

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 października 2017 17:04

Narastanie oporności chrobotwórczych drobnoustrojów i powrót chorób, które wydawały się dawno temu pokonane sprawiły, że resort zdrowia postanowił przygotować się na ewentualną epidemię. Do walki z nimi szykuje szczepionki i pracuje nad nowymi regulacjami prawnymi w obszarze chorób zakaźnych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

MZ przygotowuje nowe przepisy na wypadek epidemii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowe przepisy nad jakimi pracują eksperci mają stanowić projekt ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Mają zapewnić m.in uruchomienie obowiązkowych szczepień interwencyjnych - nazywanych „akcyjnymi”, które będą dotyczyły wszystkich, u których zwiększone jest ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej.

Dotychczas pojęcie szczepień akcyjnych w przepisach nie istniało. Tylko dwukrotnie minister zdrowia wprowadził je w drodze rozporządzenia (przeciw meningokokom podczas epidemii w roku 2009/2010 i w ubiegłym roku przeciw odrze w ośrodkach dla cudzoziemców). Za uchylanie się od takich szczepień będą kary.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna nowe regulacja  przewiduje także szybszą ścieżkę gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw zapasu szczepionek na wypadek epidemii. Do tej pory była ona uruchamiana w razie klęski żywiołowej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum