MZ: przychodnie przy SOR-ach początkowo nie będą obowiązkowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2017 08:52

Początkowo prowadzenie przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR-ach nie będzie obowiązkowe - poinformował PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył jednocześnie, że szpitale sieciowe będą zachęcane do zapewnienia pacjentom takiej opieki.

MZ: przychodnie przy SOR-ach początkowo nie będą obowiązkowe
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Resort zapowiadał, że po utworzeniu sieci szpitali przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) uruchamiane będą przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co ma m.in. zmniejszyć kolejki pacjentów na SOR-ach. W rozmowie z PAP minister Radziwiłł poinformował, że utworzenie takiej przychodni nie będzie obowiązkowe.

- Myślę, że docelowo wszystkie szpitale 1., 2. i 3. stopnia - czyli powiatowe, ponadpowiatowe i wojewódzkie - a także szpitale pediatryczne, taką przychodnię zorganizują, ale nie wprowadzamy tego jako obowiązku, warunku wejścia do sieci - powiedział.

- Zaproponowane przez nas rozwiązania nie mogą być rewolucją, bo w praktyce mogłyby być kłopoty np. z pozyskaniem odpowiednich środków, kadry itd. Ale zachęta będzie na tyle silna, że prawdopodobnie z czasem w większości miejsc albo wszędzie pojawią się tego typu poradnie - powiedział.

Minister przypomniał, że podobne przychodnie już teraz działają w niektórych szpitalach. Pytany, czy uruchomienie przychodni oznacza konieczność utworzenia nowych etatów, odpowiedział, że pracować tam będą mogli zarówno nowi lekarze, jak i już zatrudnieni w danym szpitalu.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że obecnie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej pomocy lekarskiej często muszą czekać na izbach przyjęć i SOR-ach w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą do lekarza rodzinnego i szukają pomocy w najbliższej całodobowej placówce.

- Dla tych osób obok szpitalnego oddziału ratunkowego będzie zorganizowana przychodnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, w której np. osoby z przeziębieniem będą mogły być leczone.  To zdecydowanie rozładuje kolejkę, która tworzy się w bardzo wielu miejscach, gdzie najciężej chorzy powinni być przyjmowani szybko - powiedział.

Jednocześnie minister zaznaczył, że resort nie zamierza likwidować już działających przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są zlokalizowane poza szpitalami.

Materiał wideo dostępny na stronie: https://wideo.pap.pl/videos/15150/

Olga Zakolska/PAP

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum