MZ przedstawia strategię na kolejną kadencję

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2015 00:36

W poniedziałek (13 lipca) MZ opublikowało na swojej stronie internetowej strategię resortu zdrowia na kolejną kadencję.

MZ przedstawia strategię na kolejną kadencję
W strategii ujęte zostały obszary wyzwań dla poprawy ochrony zdrowia w Polsce Fot. Fotolia

Jako najważniejsze wyzwania wskazano: skuteczną profilaktykę, sprawiedliwy i sprawny system opieki nad pacjentem, poczucie bezpieczeństwa i poszanowanie godności chorego, szybszy i łatwy dostęp do specjalistycznego leczenia, dobrze wykształconą i przyjazną kadrę, kompleksową opiekę nad osobami starszymi oraz zapewnienie zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży.

W kalendarzu zdrowia przyjęto, że: 2016 będzie rokiem promocji i profilaktyki zdrowia, 2017 - zdrowej rodziny i młodego pokolenia, 2018 - troski o seniorów, 2019 - rokiem dla macierzyństwa i kobiet, 2020 - dla ojcostwa i mężczyzn.

W ramach skuteczna profilaktyka ujęte zostało m.in. upowszechnienie opieki stomatologicznej w przedszkolu i w szkole i poszerzenie listy bezpłatnych szczepień, w ramach sprawnego i sprawiedliwego systemu ochrony zdrowia faktyczne zapewnienie i egzekwowanie rzetelnej informacji o jakości placówek zdrowotnych, a w ramach szybszego i łatwego dostępu do specjalistycznego leczenia m.in. zakończenie procesu informatyzacji (karta pacjenta, e-recepta), telekonsultacje - dostępność specjalistów on line, innowacje w ochronie zdrowia i udział sprawców wypadków w ponoszeniu kosztów leczenia ofiar.

W zakresie dobrze wykształconej i przyjaznej kadry strategia uwzględnia m. in. inwestycje w medyczne ośrodki akademickie, więcej przyjęć na studia medyczne zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców, zwiększenie liczby rezydentur dla lekarzy i stworzenie rezydentur dla pielęgniarek, przeciwdziałanie migracji wysokospecjalistycznych kadr lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, wyższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, uruchomienie systemu monitorowania jakości kształcenia kadr medycznych i standaryzacja egzaminów, obowiązkowe szkolenie z zakresu komunikacji z pacjentem oraz tworzenie warunków do powiązania kształcenia z przyszłym miejscem pracy.

Kompleksowa opieka nad osobami starszymi obejmuje m. in. regularne badania profilaktyczne - "Bilans seniora" i zwiększenie liczby specjalistów z geriatrii oraz wzmocnienie i zintegrowanie opieki długoterminowej.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum