MZ proponuje zmiany w świadczeniach gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2017 09:46

Ministerstwo Zdrowia opublikowało i skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Jak można przeczytać w ocenie skutków nowej regulacji - celem projektowanego rozporządzenia jest zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia poprzez rozszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych. Rozporządzenie podejmuje problem niezadowalającego stanu uzębienia dzieci i możliwych powikłań tego stanu wśród dorosłych oraz niewystarczającego zakresu świadczeń gwarantowanych, który pozwoliłby na poprawę stanu faktycznego.

W opinii MZ zmiany umożliwią zwiększenie populacji dzieci i młodzieży korzystającej z finansowanych ze środków publicznych badań stomatologicznych, zmniejszenie ryzyka choroby próchnicowej i zwiększenie szansy na utrzymanie w zdrowiu drugich stałych zębów trzonowych oraz ograniczenie powstawania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego oraz protetycznego i zmniejszenie ryzyka zaburzeń emocjonalnych związanych z utratą zęba stałego.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum