MZ: projekt zmian przepisów ws. orzekania o zdolności do uprawiania sportu

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 21:07

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek (18 stycznia) projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia.

MZ: projekt zmian przepisów ws. orzekania o zdolności do uprawiania sportu
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

„Rodzice dzieci uprawiających sport oraz związki sportowe zwracają uwagę na utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów uprawnionych do wydawania orzeczeń o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym, w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych, co stanowi formalną barierę w dostępie do uprawiania sportu przez dzieci” - podaje Ministerstwo Zdrowia w ocenie skutków regulacji (OSR).

MZ planuje „rozszerzenie katalogu lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań oraz wydawania orzeczenia o zdolności do uprawiania danego sportu o lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza specjalistę w odpowiedniej dziedzinie medycyny sprawującego opiekę nad osobą przewlekle chorą”.

W opinii resortu zdrowia lekarz POZ sprawując bieżącą opiekę nad dzieckiem, zarówno profilaktyczną (badania przesiewowe, bilanse zdrowia), jak i leczniczą oraz dysponując jego dokumentacją medyczną, posiada bardzo szeroką i wszechstronną wiedzę o pacjencie, jego stanie zdrowia, chorobach przewlekłych, doznanych urazach itp.

„W ramach realizacji porad patronażowych i badań bilansowych lekarz podstawowej opieki zdrowotnej dokonuje kwalifikacji ucznia do grupy na zajęciach wychowania fizycznego i sportu szkolnego. Podobnie jest w przypadku osoby przewlekle chorej, która pozostaje pod stałą opieką lekarza specjalisty w danej dziedzinie medycyny, podlega regularnym badaniom i wizytom kontrolnym” - argumentuje MZ.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum