PAP/ Rynek Zdrowia | 03-03-2015 18:09

MZ: projekt ustawy o zdrowiu publicznym - do uzgodnień wewnętrznych

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia zdecydowało we wtorek (3 marca) o skierowaniu projektu ustawy o zdrowiu publicznym do uzgodnień wewnętrznych; potrwają one siedem dni - dowiedziała się PAP w resorcie.

Fot. Fotolia

W przyszłym tygodniu, po zakończeniu konsultacji wewnętrznych, projekt ma trafić do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Na zgłaszanie uwag będzie 30 dni.

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany.

O tym, że projekt przygotowany przez pełnomocniczkę rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym i wiceminister zdrowia Beatę Małecką-Liberę jest gotowy, premier Ewa Kopacz informowała w połowie lutego. Jak wtedy mówiła, ustawa ta "będzie przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia".

Zaznaczyła wówczas, że do projektu ustawy dołączony jest w formie rozporządzenia Narodowy Program Zdrowia, w którym opisane jest jego finansowanie - m.in. ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz wpływów pochodzących z realizacji ustawy hazardowej i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak mówiła, zasadność wydawania pieniędzy z NPZChN była poddawana w wątpliwość przez różne instytucje. Jednak - jak zaznaczyła - bardziej "opłacalne jest inwestowanie pieniędzy w profilaktykę niż potem w medycynę naprawczą. Więc tego rodzaju aspekty również są opisane w tym Narodowym Programie Zdrowia".

Tego samego dnia Małecka-Libera poinformowała, że w nowym Narodowym Programie Zdrowia będą nie tyle działania dotyczące konkretnych schorzeń, ale czynników ryzyka. W tym kontekście wymieniła m.in. otyłość, nadciśnienie oraz papierosy i alkohol.

Mówiła też, że główny nacisk resort zdrowia chce położyć na stworzenie rozwiązań profilaktyczno-edukacyjnych. Jej zdaniem dotychczasowe działania profilaktyczne nie przyniosły spodziewanego efektu, bo programy zdrowotne, które są realizowane zarówno centralnie, jak i w samorządach, nie są spójne, brak im kontynuacji i oceny. - To są właśnie te wyzwania, które chcemy podjąć w najbliższym czasie poprzez ustawę, ale przede wszystkim przez Narodowy Program Zdrowia - powiedziała.

Według zapowiedzi Małeckiej-Libery ustawa o zdrowiu publicznym miałaby wejść w życie z początkiem 2016 r.