MZ: projekt ustawy dot. Narodowego Frakcjonatora Osocza wkrótce w konsultacjach zewnętrznych

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP21 stycznia 2023 07:41

Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, który zakłada m.in. powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza, trafi wkrótce do konsultacji zewnętrznych - przekazał PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

MZ: projekt ustawy dot. Narodowego Frakcjonatora Osocza wkrótce w konsultacjach zewnętrznych
Trwają prace nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie Fot. Shutterstock
 • Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, który zakłada m.in. powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza, trafi wkrótce do konsultacji zewnętrznych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Narodowy Frakcjonator Osocza będzie wytwarzał produkty krwiopochodne, których brakuje na rynku - wskazywał
 • W wykazie prac rządu zapowiadano, że w ustawie zostaną jasno określone m.in. zasady gospodarowania osoczem i produktami krwiopochodnymi

"Trwają prace nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie"

Rok temu, w styczniu 2022 r., w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu zamieszczono informację o zamiarze opracowania projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, który zakładał m.in. powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza. Polska Agencja Prasowa zapytała szefa MZ o losy tego projektu.

- Prace trwają, zaangażowanych jest w nie wielu partnerów, wiele resortów. Współpracujemy w tym zakresie m.in. z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Projekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale roku. Prace są na finiszu i niedługo projekt trafi do konsultacji zewnętrznych - powiedział minister Niedzielski.

Do czasu upublicznienia projektu w ramach konsultacji minister zdrowia nie chciał komentować jego zapisów, wskazując na prowadzone ostatnie uzgodnienia z szeregiem stron. Zapewnił przy tym, że projekt Narodowego Frakcjonatora Osocza będzie realizowany.

"Projekt będzie realizowany dwuetapowo"

- Zapewne będzie realizowany dwuetapowo z uwagi na jego złożoność - dodał minister Niedzielski.

W wykazie prac rządu zapowiadano, że w ustawie zostaną jasno określone m.in. zasady gospodarowania osoczem i produktami krwiopochodnymi. Planowano powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza (NFO), który będzie wytwarzał produkty krwiopochodne, których brakuje na rynku.

Podawano wówczas, że do czasu rozpoczęcia produkcji, co miałoby nastąpić za ok. 4-5 lat, NFO ma, na podstawie decyzji ministra zdrowia zbywać osocze w drodze konkursu albo wybierze wykonawcę usługowego frakcjonowania w drodze konkursu albo przetargu publicznego. Zakładano, że usługowe frakcjonowanie będzie pierwszym etapem powstania krajowej fabryki frakcjonowania osocza.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze