MZ/Rynek Zdrowia | 13-02-2017 18:15

MZ: projekt tzw. sieci szpitali nie rozróżnia szpitali publicznych i prywatnych

Resort zdrowia na swojej stronie internetowej przedstawia wyjaśnienia dot. projektu ustawy wprowadzającej sieć szpitali. Przypomina, że projektowane przepisy wprowadzające tzw. sieć szpitali nie rozróżniają szpitali publicznych i prywatnych.

Zgodnie z aktualnym projektem ustawy na finansowanie kontraktów zawieranych na zasadach konkursowych zostanie przeznaczone 9 proc. środków NFZ - podaje MZ. Fot. Archiwum

''W nawiązaniu do dzisiejszych doniesień medialnych przypominamy, że projektowane przepisy wprowadzające tzw. sieć szpitali nie rozróżniają szpitali publicznych i prywatnych. Kryteria kwalifikacji podmiotów leczniczych do jednego z poziomów sieci szpitali są oparte wyłącznie na przesłankach merytorycznych, takich jak zakres działalności prowadzonej przez szpitale i charakter udzielanych świadczeń. W związku z tym w sieci szpitali będą mogły znaleźć się zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne'' - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MZ.

Resort odnosi się m.in. do stwierdzenia, że ''połączenie to jedyna szansa na przetrwanie dla szpitali jednoprofilowych lub jednodniowych''. MZ informuje, że jest ona nieprawdziwa.

Placówki realizujące świadczenia w ramach umów dot. ''leczenia jednego dnia'' lub ''hospitalizacji planowej'' nie zyskują niczego przez połączenie, ponieważ udzielanie świadczeń w tych trybach nie będzie objęte finansowaniem w ramach PSZ. Będzie ono tak jak dotychczas kontraktowane na zasadach konkursowych - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Więcej: www.mz.gov.pl