MAK, RCL/Rynek Zdrowia | 16-09-2020 21:04

MZ: projekt rozporządzenia ws. zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się w środę (16 września) projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Resort zdrowia informuje, że „projekt rozporządzenia ma na celu dokonanie zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2008 r. sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek (Dz. U. z 2015 r. poz. 967).

- W związku z wprowadzonym stanem epidemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 konieczne jest wprowadzenie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i jakość tkanek i komórek wykorzystywanych do przeszczepiania lub zastosowania u ludzi - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Dodatkowo w projekcie uzupełniono przepisy w zakresie możliwości wnioskowania przez banki tkanek i komórek o wykonanie badań dodatkowych, w tym badań laboratoryjnych, obrazowych, histopatologicznych, mikrobiologicznych oraz otwarcia jam ciała.

Szczegóły: legislacja.rcl.gov.pl