MZ: projekt rozporządzenia ws. metod analiz składu kosmetyków - do konsultacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 17:30

Ministerstwo Zdrowia skierowało w środę (27 listopada) do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący metod analizowania składu kosmetyków. Regulacja ma wdrożyć przepisy kilku unijnych dyrektyw.

MZ: projekt rozporządzenia ws. metod analiz składu kosmetyków - do konsultacji
Fot. Archiwum

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie metod oznaczeń próbek niezbędnych do kontroli bezpieczeństwa produktów kosmetycznych.

Projektowana regulacja - jak wskazano w ocenie skutków regulacji do projektu - wdraża do polskiego porządku prawnego siedem dyrektyw Unii Europejskiej odnoszących się do metod analiz stosowanych do kontrolowania składu produktów kosmetycznych.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o produktach kosmetycznych, zgodnie z którym minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, metody oznaczeń próbek produktów kosmetycznych niezbędnych do kontroli bezpieczeństwa produktów kosmetycznych.

W załączniku do rozporządzenia opisano metody analityczne służące do identyfikacji i oznaczania związków chemicznych stosowanych w różnych produktach kosmetycznych.

Są to m.in. amoniak, nitrometan, kwas tioglikolowy - stosowany w preparatach do trwałej ondulacji i depilatorach chemicznych, fluor w preparatach do pielęgnacji jamy ustnej, azotan srebra, bar i stront w pigmentach i lakach, konserwanty dozwolone do stosowania w produktach kosmetycznych - alkohol benzylowy, kwas benzoesowy, sorbowy, parabeny.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum