MZ: premier Morawiecki nie będzie rozmawiał z medykami

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2021 14:28

To już przesądzone. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek, 13 września, że prezes Rady Ministrów nie będzie uczestniczył w rozmowach z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym we wtorek, 14 września.

MZ: premier Morawiecki nie będzie rozmawiał z medykami
Minister zapowiedział, że premier Morawiecki nie spotka się z medykami. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Niedzielski: konieczne spotkanie o bardziej roboczym charakterze

Minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o obecność premiera Mateusza Morawieckiego podczas zaplanowanych na wtorek, 14 września, rozmów z medykami odparł, że "pytanie podsumowuje istotę i konieczność spotkania o bardziej roboczym charakterze".

Medycy zauważyli, że nieobecność Morawieckiego na piątkowym spotkaniu, kiedy protestujący przedstawili swoje postulaty, miała być "złamaniem ustaleń" przekazywanych także przez szefa resortu zdrowia.

- Musimy porozmawiać o założeniach, przedstawić szczegóły, obliczenia. Tego się nie robi metodą wymiany pism, tylko spotkania w gronie eksperckim, prowadząc po prostu merytoryczną rozmowę. To pismo pokazuje, że zasadność czy konieczność spotkania jest oczywista i trudno, żebyśmy wymieniając sobie pisma doprecyzowali szczegóły - przyznał minister Niedzielski.

- To spotkanie ma oczywiście mieć charakter bardzo roboczy - zaznaczył Niedzielski, dodając, że ma odbyć się dyskusja o poszczególnych parametrach, które pojawiły się w rachunku, jaki zostanie przedstawiony na spotkaniu.

Co czeka ochronę zdrowia? Przeczytaj: Niedzielski o protestach i pomysłach rządu na kryzys: trzeba zmniejszyć liczbę specjalizacji

Premier nie spotka się z medykami. "Postulaty są nierealne"

Premier nie spotka się z medykami

Minister dodał jednocześnie, że "to nie jest jeszcze ten moment, w którym powinien uczestniczyć pan premier".

- Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia, prerogatywy do tego, żeby jako minister konstytucyjny dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym prowadzić. To jest teraz chwila, żeby doprecyzować, pogłębić dyskusję - zauważył Niedzielski.

W ocenie szefa resortu zdrowia "stawianie takich wymogów, które mają blokować dyskusję, jest kompletnie niezrozumiałe". - Istotą i celem powinno być tu rozwiązanie problemu, a nie szukanie powodu, dla którego nie można dialogu prowadzić - podsumował minister.

Kto będzie rozmawiał z medykami? Sprawdź tutaj: MZ powołał nowego wiceministra zdrowia. Ma negocjować z protestującymi medykami

Piotr Bromber. Kim jest nowy wiceminister zdrowia?

Sprawdź: Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze