MZ pracuje nad poważnymi zmianami w medycynie pracy

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2016 17:43

Na początku maja br. minister zdrowia powołał zespół mający za zadanie opracowanie krótko- i długoterminowych zmian w medycynie pracy - mówi Justyna Mieszalska, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Justyna Mieszalska, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia; FOT. PTWP

- Zmiany, które mają nastąpić można podzielić na dwie kategorie - systemowe i legislacyjne. - Dzisiaj mamy gąszcz przepisów. Medycyna pracy jest regulowana przez 40 ustaw, ponad sto rozporządzeń, nie mówiąc o różnych wytycznych i wyrokach sądów - wyliczała dyrektor Mieszalska na sesji dotyczącej medycyny pracy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja 2016 r.).

- Pracodawca, nie mając prawnika specjalizującego się w zakresie medycyny pracy, jest bezradny. Tymczasem wydając określone decyzje można komuś wyrządzić krzywdę - mówiła dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Jak podkreślała, nowa ustawa, nad którą rozpoczynają się prace, nie powinna być ustawą o służbie medycyny pracy, a zmierzać do ochrony zdrowia pracujących. Ma zmienić nie tylko nazwę, ale i zakres zagadnień, który będzie zawarty w tym akcie prawnym.

Resort uważa, że powinien się także zakres badań profilaktycznych. Nowe przepisy dotyczące ochrony zdrowia pracujących mają być nakierowane na działania prozdrowotne, profilaktyczne, nie tylko w zakresie chorób zawodowych i wypadków przy pracy, ale także obejmujące choroby przewlekłe.

- Moim zdaniem zmiany powinny nadać lekarzowi medycyny pracy taki zakres zadań, jaki obecnie ma lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - zaznaczyła dyrektor Mieszalska.

Do spraw pilnych do załatwienia, oczekiwanych przez uczestników rynku pracy, zaliczyła m.in. zmianę załącznika nr 1 rozporządzenia do ustawy o służbie medycyny pracy i zawartego w nim zakresu badań. Jest w nim wiele badań dzisiaj zbędnych, które się dublują, a brakuje na przykład badań psychologicznych.

- Mamy przygotowaną propozycję nowelizacji tego załącznika. W ciągu kilku miesięcy zostanie on upubliczniony i będzie można wnosić do niego uwagi. To oczywiście wspólna praca z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny pracy Pawłem Wdówikiem, Radą Dialogu Społecznego ds. Zdrowia Publicznego i zespołu zajmującego się medycyną pracy - poinformowała dyrektor Mieszalska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum